15 sierpnia przetargi na majątek stoczni Gdynia

15 sierpnia przetargi na majątek stoczni Gdynia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przetargi na części majątku stoczni Gdynia, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku, odbędą się w środę. Majątek wystawiono łącznie do 20 przetargów; inwestorzy zgłosili się do siedmiu z nich.

10 firm złożyło na początku września oświadczenia rejestracyjne oraz wpłaciło wadia, uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Gdynia.

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski powiedział PAP, że środowe przetargi mają potrwać od godz. 9 do 13. Potem planowana jest dogrywka. O zwycięzcach przetargów zarządca kompensacji ma poinformować na środowym briefingu w Gdyni około godz. 18.

Łączna wartość nieruchomości oraz majątku ruchomego wystawionego w przetargach to ponad 166 mln zł. Chodzi o sprzedaż: dużego doku, budynku administracyjnego z zapleczem magazynowym, drogi asfaltowej dla ciężkiego transportu, bocznicy kolejowej, terenów po byłej elektrociepłowni oraz ośrodka wypoczynkowego Wieżyca. Łączna cena sprzedaży tych nieruchomości to ok. 140 mln zł. Przetargi dotyczą również majątku ruchomego - m.in. praw autorskich do projektów kilkunastu statków oraz takich materiałów jak blachy i rury.

Według wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza, zainteresowanie inwestorów aktywami stoczni Gdynia jest w tym roku większe niż w ubiegłym. Wyraził nadzieję, że ta sama liczba inwestorów, która wpłaciła wadia i złożyła oświadczenia rejestracyjne, weźmie udział w przetargach. "To będzie właściwy moment weryfikacji zainteresowania inwestorów aktywami postoczniowymi w Gdyni" - mówił w ubiegłym tygodniu PAP.

Zapowiedział, że najprawdopodobniej pod koniec listopada zostaną przeprowadzone aukcje dotyczące tych części aktywów stoczni, które nie znajdą nabywców w przetargach.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej. Części majątku stoczni miały być sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydować miała najwyższa cena.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia Komisja Europejska. Zezwoliła ona na kontynuowanie tego procesu do końca pierwszego kwartału 2011 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 15 sierpnia przetargi na majątek stoczni Gdynia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!