Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

20 lat, które zmieniły polskie hutnictwo

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
16-11-2011 13:02
20 lat, które zmieniły polskie hutnictwo

Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Fot. PTWP

W ciągu minionych 20 lat zlikwidowano przestarzałe technologie i zainwestowano w nowe, oparte na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Radykalnie zmniejszono negatywny wpływ hutnictwa na środowisko naturalne. Dokonano konsolidacji i pełnej prywatyzacji hut. Ważną rolę w procesie przemian odegrała Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) obchodząca w tym roku swoje 20-lecie.

- Przebudowa sektora była niezbędna - podkreśla Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Dzięki udanej restrukturyzacji i prywatyzacji mamy w Polsce hutnictwo zdolne do generowania zysku i do zrównoważonego rozwoju w przyszłości.
Przemiany w krajowym hutnictwie od lat 90. do 2006 r. pochłonęły 4,5 mld USD, a w latach 2006-2010 dalsze ponad 6 mld zł. Zatrudnienie w branży zredukowano ze 147 tys. osób w 1992 r. do 25 tys. obecnie.

- Izba była swoistym katalizatorem przemian, gdy chodziło o sprawy ważne dla działalności gospodarczej i przyszłości hut - dodaje Romuald Talarek. - Reprezentowała huty przy rozwiązywaniu wspólnych dla wielu podmiotów problemów, takich jak sprawa ochrony rynku, przydziału uprawnień do emisji CO2 czy tworzenia warunków dla konkurencyjności sektora.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa powstała z inicjatywy dyrektorów hut jako reakcja na negatywne skutki rozproszenia, które pojawiło się po likwidacji Zjednoczenia Hutnictwa Żelaza i Stali. Rejestracja HIPH nastąpiła 27 sierpnia 1991 roku. Do HIPH należy dziś 35 podmiotów. Członkami izby są również firmy z branż powiązanych z hutnictwem (materiały ogniotrwałe, żelazostopy i koks), a także instytucje usługowe oraz uczelnie techniczne i instytuty.

Wśród najważniejszych obecnie zadań HIPH jest wspieranie dalszego przekształcania hutnictwa z branży zorientowanej na ilość wyprodukowanej stali, w kierunku sektora opartego o wartość dodaną i opłacalność. HIPH skupia się także na promowaniu wartości, jakie stal wnosi dla zrównoważonego rozwoju gospodarki.

- Właściwości stali polegające na możliwości jej wielokrotnego recyklingu pod koniec cyklu użytkowania wyrobów, stanowią unikalną zaletę w zrównoważonym rozwoju - przekonuje Romuald Talarek. - HIPH działa także na rzecz poprawy wizerunku stali jako nowoczesnego i niezastąpionego tworzywa konstrukcyjnego, a przemysłu stalowego - jako atrakcyjnego miejsca pracy dla młodych ludzi.

Jak dodaje Romuald Talarek wśród priorytetów HIPH są również konsekwentne starania, by koszty produkcji wyrobów w Polsce - jako regionalne koszty produkcji - nie odbiegały od ich poziomu w innych krajach UE. Izba chce przyczyniać się do upowszechniania stali jako tworzywa nowoczesnego, produkowanego z pełną dbałością o środowisko i nadającego się do pełnego, wielokrotnego recyklingu, a tym samym przyjaznego środowisku naturalnemu i klimatowi.

Swoje zadania Izba wypełnia realizując szereg działań, wśród których najważniejsze to monitorowanie skutków technicznych i rynkowych procesu restrukturyzacji, zabezpieczenie potrzeb sektora na uprawnienia emisyjne CO2 oraz starania o lepszą pozycję negocjacyjną w transakcjach zakupu mediów i surowców.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP