210 osób wybrało program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa

210 osób wybrało program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

210 z ok. 1,5 tys. osób, które planuje się docelowo zwolnić z ISD Huta Częstochowa, zdecydowało się dotąd na program dobrowolnych odejść - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. Rozmowy z pracownikami potrwają do końca czerwca.

Rozmowy z pracownikami nt. odpraw i dobrowolnych odejść z zakładu pracy rozpoczęły się w połowie maja. Z oferty skierowanej do pracowników ISD Huta Częstochowa wynika, że jeżeli któryś z pracowników huty zdecyduje się na odejście z pracy i podpisze stosowną umowę, to za okres wypowiedzenia otrzyma trzy pensje plus szesnaście pensji za rozwiązanie umowy przed gwarantowanym okresem zatrudnienia, wynikającym z pakietu socjalnego.

Oferta 16 pensji - jak podkreślał w maju Łęski - jest skierowana do pracowników, którzy decyzję o odejściu podejmą w ciągu tygodnia od spotkania z konsultantem. W sytuacji, gdy zdecydują się później - oferta zmniejszy się do 14 pensji. Program dobrowolnych odejść będzie realizowany do końca czerwca.

"Na program dobrowolnych odejść zdecydowało się dotąd 210 osób. Jesteśmy zdziwieni. To mało satysfakcjonująca liczba, ponieważ 1,5 tys., to jest liczba osób, dla których nie mamy pracy; ich utrzymanie nie ma sensu ekonomicznego. Rozmowy jeszcze trwają, ale czasu jest coraz mniej" - powiedział PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski.

Łęski, dodał, że "jeśli nic się nie zmieni, zarząd jest zobowiązany przygotować wniosek o upadłość".

W ISD Huta Częstochowa pracuje ok. 3050 osób. Zakład planuje docelowo zredukować zatrudnienie o ok. 1,5 tys.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu (zakład kontynuuje ponad stuletnie tradycje hutnicze). Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie zwalniała pracowników. Nawet gdy pozbywano się poszczególnych segmentów działalności (jak koksownia czy rurownia), część załogi, której nie przejął nowy inwestor, pozostawała w hucie.

Po prywatyzacji huty, ukraiński inwestor zainwestował w nią ponad 400 mln zł. W międzyczasie jednak - jak argumentowali pod koniec kwietnia przedstawiciele ISD - diametralnie zmienił się światowy rynek stali, co w segmencie wytwarzanych w Częstochowie blach grubych jest szczególnie widoczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 210 osób wybrało program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!