XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

36 inwestorów zainteresowanych majątkiem stoczni

36 inwestorów zainteresowanych majątkiem stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W zeszły piątek ARP poinformowała, że zgłosiło się 35 inwestorów, ale w związku z przesunięciem terminu wpłat wadiów do piątku, 8 maja, zgłosił się dodatkowy inwestor - czytamy w komunikacie Agencji.

Rozstrzygnięcie przetargów na poszczególne pakiety majątku obu stoczni ma nastąpić w połowie maja. Dla stoczni Gdynia - 13 i 14 maja, a zakładu w Szczecinie - 15 i 16 maja.

Prezes ARP Wojciech Dąbrowski zapowiedział w poniedziałek, że do momentu rozstrzygnięcia przetargu Agencja nie będzie ujawniać informacji o firmach startujących w przetargu.

"Nie mamy obowiązku publikacji takich informacji. Zależy nam na tym, żeby efekty przetargu były jak najlepsze. Nie chcemy, żeby były znane - szczególnie uczestnikom przetargu - szersze informacje o podmiotach, jak również o składnikach majątku stoczni, na które zgłosili zapotrzebowanie" - mówił Dąbrowski.

Z kolei rzeczniczka Agencji Roma Sarzyńska powiedziała wówczas, że "wszystkie firmy, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w przetargu są firmami europejskimi".

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, majątek obu stoczni zostanie sprzedany w otwartym, przejrzystym, nieograniczonym przetargu. Będzie on prowadzony przez zarządcę kompensacji, który także dokona wyboru najlepszego oferenta.

W przypadku niewyłonienia nabywcy dla poszczególnych części majątku stoczni w przetargach, będą one zbywane w drodze aukcji. Zarządca kompensacji może ją ogłosić w ciągu trzech dni od unieważnienia lub nie dojścia przetargu do skutku po cenie wywoławczej, nie niższej niż oferowana w przetargu.

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Nie gwarantuje ona produkcji statków w sprzedanych zakładach.

W ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, którą polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 36 inwestorów zainteresowanych majątkiem stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!