Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Węglarz, Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego: w 2010 r. nie zdołano przezwyciężyć kryzysu

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
14-01-2011 09:12
A. Węglarz, Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego: w 2010 r. nie zdołano przezwyciężyć kryzysu

W sytuacjach kryzysowych łatwiej radzą sobie wielkie firmy o zasięgu międzynarodowym - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Węglarz, przewodniczący zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego.

Jak ocenia Pan rok 2010, jaki on był dla hutnictwa?
- W roku 2010 hutnictwo osiągnęło znacznie lepsze wskaźniki ekonomiczne niż w roku 2009. Jednak nie był to rok, w którym zdołano przezwyciężyć kryzys gospodarczy.

Zapotrzebowanie na wyroby hutnicze, a ponadto stosunkowo niski stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych hutnictwa - nie stwarzają dogodnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw. Ogranicza też możliwości zatrudnieniowe, co wpływa na funkcjonowanie dialogu społecznego w hutnictwie.

Negatywnym efektem stagnacji gospodarczej są m.in. trudności we wdrażaniu wnioskowanych od kilku lat zmian w prawie pracy. Zwłaszcza w zakresie uelastyczniania prawa pracy, by w większym stopniu sprzyjało ono podnoszeniu konkurencyjności przedsiębiorstw.

Nie brak opinii, że kryzys to już przeszłość. Co Pan o tym sądzi?

- Nie czuję się kompetentny do dokonywania oceny skali przełamania kryzysu gospodarczego. Zarówno w gospodarce światowej, jak i krajowej.

W sytuacjach kryzysowych dużo łatwiej radzą sobie wielkie firmy o zasięgu międzynarodowym. Mają większe możliwości dokonywania zmian w programach produkcyjnych w takich kierunkach, które przynoszą najkorzystniejsze efekty ekonomiczne.

Co przyniesie branży rok 2011?

- Liczę, że podejmowane przez nas działania będą skutecznie przeciwdziałały ujemnym skutkom kryzysu światowego na naszą gospodarkę i że konkurencyjność firm zrzeszonych w naszym związku będzie coraz lepsza.

Te negatywne skutki społeczne kryzysu mogą być w znacznym stopniu złagodzone wprowadzeniem dobrych rozwiązań w prawie pracy oraz różnorodnymi działaniami instytucji państwowych i lokalnych wspierającymi rozwój gospodarczy i sprzyjającymi inicjatywom gospodarczym dającym zatrudnienie. Liczę też, że rok 2011 będzie rokiem wzrostu gospodarczego.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP