Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aditya Mittal: eksport z Chin to największe wyzwanie dla branży stalowej

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
08-10-2015 10:44
Aditya Mittal: eksport z Chin to największe wyzwanie dla branży stalowej
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Eksport chińskiej stali wciąż rośnie. Zdaniem analityków MEPS jest on wciąż wspierany przez rząd, mimo stwarzania pozorów ograniczania tego zjawiska. Aditya Mittal uważa, że eksport z Chin to obecnie jedno z największych wyzwań dla europejskiej branży stalowej.

Według analityków MEPS International, choć rząd chiński prowadzi politykę zachęcania do eksportu jednych produktów, a zniechęca w przypadku drugich, to w rzeczywistości znacznie mocniejsza jest presja proeksportowa. Rośnie ona zwłaszcza w obliczu słabego popytu na własnym rynku.
Wsparcie eksportu w formie ulg podatkowych na wywóz produktów o wartości dodanej, dotyczy np. stali niskostopowych, natomiast zniechęcanie do eksportu ma dotyczyć półwyrobów. Rząd chciał w ten sposób zredukować eksport produktów o stosunkowo niskiej wartości, które wymagają wysokich nakładów energetycznych, jak to ma miejsce w wypadku produkcji stali z rudy. Producenci i dystrybutorzy w łatwy sposób mogą jednak te bariery omijać i wykorzystywać zachęty.

MEPS podaje jako przykład stale stopowe. Tradycyjnie taka nazwa oznacza, że stal ma co najmniej 0,5 proc. dodatków stopowych. W Chinach tymczasem nawet wyroby o tak niskich ilościach dodatków, że nie poprawiają one właściwości stali uznaje się za stale stopowe, co pozwala korzystać z zachęt eksportowych. Zdaniem MEPS dzięki swobodnemu traktowaniu definicji w wypadku wielu produktów udział stali stopowych w eksporcie sięga 80 proc. MEPS zwraca także uwagę, że zbyt małe ilości dodatków stopowych mogą nie tylko nie poprawić, ale nawet pogorszyć własności stali, bo zmieniają jej zachowanie się w procesie spawania.

MEPS zwraca także uwagę na rozbieżność między wielkościami wywozu deklarowanego przez chińskie firmy, a odbiorów deklarowanych przez klientów. W roku 2014 łączny chiński eksport prętów, bloków i kęsisk wyniósł 213 tys. ton, ale nabywcy zgłosili odbiór... 8,1 mln ton. Rozbieżności w takich statystykach są częste, ale dotyczą niewielkich ilości – wynikają z opóźnienia między zgłoszeniem wysłania i potwierdzeniem odbioru. Nic jednak nie tłumaczy tak dużych rozbieżności.

Branża stalowa w Europie jest zaniepokojona rosnącym poziomem importu chińskiej stali. Aditya Mittal, dyrektor finansowy ArcelorMittal podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami zwrócił uwagę, że z jednej strony mamy dużą nadprodukcję i rosnącą presję eksportową z Chin, a z drugiej rynek w Europie, który się wzmacnia, ale wciąż jeszcze nie osiągnął poziomu sprzed kryzysu.

- W ciągu ostatnich dwóch lat eksport z Chin zwiększył się o ponad 100 proc. Branża stalowa wraz z Eurofer stara się o stworzenie w Europie równych warunków konkurowania lokalnych producentów i importerów spoza Unii Europejskiej – powiedział Aditya Mittal.

Poproszony przez wnp.pl o komentarz w sprawie starań Chin o uznanie ich za gospodarkę rynkową Aditya Mittal stwierdził, że istnieje pięć kryteriów wskazujących na to, że gospodarka jest rynkowa, a jego zdaniem Chiny na razie spełniają tylko jedno z tych kryteriów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP