PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alchemia dostanie wyłączność na WRJ?

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
30-01-2008 12:58
Alchemia dostanie wyłączność na WRJ?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kontrolowana przez Romana Karkosika Alchemia otrzymała wyłączność na rozmowy dotyczące sprzedaży walcowni Rur Jedność (WRJ) kontrolowanej przez Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS).

Strony nie wypowiadają się w tej kwestii ze względu na klauzulę poufności. Ciekawe jak na to zareaguje koncern Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompania (TMK), do niedawna jedyny potencjalny inwestor, z którym prowadzono rozmowy w sprawie sprzedaży WRJ.
Kilkanaście dni temu sąd ogłosił upadłość walcowni. Prawdopodobnie syndyk w ciągu kilku miesięcy wystawi walcownię na sprzedaż.

W opinii przedstawicieli branży decyzja o upadłości walcowni nie rozwiązuje problemów tej spółki. Nie wiadomo, jak zareagują potencjalni inwestorzy i czy nadal będą chętni do zakupu WRJ?

Rosyjski koncern Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompania (TMK) podtrzymuje zainteresowanie Walcownią Rur Jedność, gdyż nabycie walcowni umożliwiłoby Rosjanom zwiększenie dostaw rur do Europy Zachodniej. Można się jednak spodziewać, że w sytuacji, gdy do gry wróciłaby Alchemia zainteresowanie WRJ stanie się zdecydowanie mniejsze lub żadne. Rosjanie nie po raz pierwszy starają się o zakup WRJ. Już raz otrzymali wyłączność na rozmowy, po czym TFS zerwała umowę. Później, gdy inni inwestorzy wycofali się z WRJ, ponowili zainteresowanie walcownią. I zapewne tym razem liczą na konkretne decyzje w sprawie udziału w prywatyzacji walcowni.

Jak podkreślają przedstawiciele branży ostatni dzwonek walcowni już dawno zadzwonił. Walcowni pilnie potrzebny jest inwestor. Tymczasem zmarnowano czas i pieniądze. Na pewno kwestie polityczne też wchodziły w grę, zwłaszcza obawy przed wejściem Rosjan na polski rynek.

Czy jednak polscy inwestorzy byliby w stanie dokończyć budowę walcowni, uruchomić produkcję i zapewnić sprzedaż? Jest to raczej wątpliwe, gdyż trzeba mieć zagwarantowany dostęp do wsadu i rynków zbytu na produkty walcowni. I po drugie - czy polscy inwestorzy mają szansę na wygranie konkurencji z globalnymi koncernami rurowymi? Rośnie konkurencja choćby ze strony wschodnich producentów.

Uruchomiona w Żłobinie na Białorusi walcownia rur jest nowoczesnym zakładem zapewniającym produkty o dobrej jakości i do tego konkurencyjne cenowo. Istotne jest to, że na wyroby z Białorusi do Unii Europejskiej nie ma barier celnych. Można zatem przypuszczać, że w niedługim czasie będzie to istotne zagrożenie nie tylko dla polskiego ale i dla europejskiego rynku.

Czy Walcownia Rur Jedność miałaby szansę na funkcjonowanie na rynku? Być może, gdyby w porę została zrestrukturyzowana i sprywatyzowana. Teraz mamy sytuację, gdy niedokończona i budowana od niemal trzydziestu lat walcownia znów jest w punkcie wyjścia. I trudno tu winić TFS, które jest większościowym udziałowcem walcowni, reprezentuje jednak skarb państwa. Stracono wiele lat i zmarnowano pieniądze. Można odnieść wrażenie, że resort skarbu nadal nie ma wizji i żadnego programu co dalej z walcownią.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP