Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alchemia inwestuje w rury

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
03-04-2013 18:04
Alchemia inwestuje w rury
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Alchemia chce w tym roku zainwestować 23 mln zł w technologie i urządzenia, które mają dawać niemal 8 mln zł oszczędności rocznie. Pierwsze mają się pojawić już w tym kwartale. Największy nacisk położono na zakłady produkujące rury.

Trwający w Alchemii proces inwestycyjny ma oprócz zmniejszenia kosztów przynieść poprawę jakości produktów przy większej kontroli procesów produkcyjnych. Alchemia chce koncentrować się na sprzedaży produktów specjalistycznych, pozwalających osiągać wyższe marże, np. rur wiertniczych dla przemysłu wydobywczego czy rur do przesyłu gazu.
- Rury bez szwu wykorzystywane w procesie poszukiwania i eksploatacji złóż gazu ziemnego i ropy naftowej podlegają niezwykle surowym kontrolom jakości. Inwestycje przygotują nas do uczestnictwa w przetargach, które planują główni gracze branży energetycznej. Chcemy zwiększyć udział sprzedaży rur wiertniczych o 40 - 50 proc. – mówi Marek Misiakiewicz, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. inwestycji, produkcji i technologii.

W ramach poprawy jakości wyrobów i zwiększania kontroli procesów produkcyjnych w Rurexpolu planowana jest modernizacja zespołu walcującego nr 1, która pozwoli zwiększyć ilość i poprawić tolerancję wymiarową produkowanych rur w połączeniu z laserowym pomiarem grubości ścianki na całej długości walcowanej rury w temperaturze ok. 600 – 1000 stopni C. Zamontowane zostanie także nowe urządzenie firmy NDT do badań struktury metalograficznej rur w klasach PSL2 i PSL3.

Inwestycje mające zmniejszyć koszty produkcji w zakładach rurowych to instalacja do odzyskiwania ciepła z kanałów spalinowych, która pozwoli zaspokoić potrzeby Rurexpolu na podgrzewanie wody i centralne ogrzewanie oraz modernizacja pieców grzewczych w Walcowni Rur Andrzej i Hucie Batory. Pozwoli ona zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania wsadu o 20 – 25 proc. rocznie.

W Hucie Bankowa także zaplanowano inwestycje poprawiające jakość i kontrolę procesów produkcji. Obejmą one modernizację układu chłodzenia i filtracji walcarki oraz układu pomiarowo-rozliczeniowego, a także odtworzenie nurnika prasy HRP. Modernizacja urządzeń grzewczych pieca pokrocznego ma natomiast zmniejszyć koszty produkcji huty.

Koszt przewidzianych na ten rok inwestycji ma wynieść łącznie ok. 23 mln PLN. - Według naszych obliczeń, w wyniku przeprowadzonych inwestycji, oszczędności Grupy mogą osiągnąć poziom 7,95 mln złotych w skali roku – tłumaczy Marek Misiakiewicz. Pierwsze efekty mają się pojawić już w tym kwartale.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP