Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alchemia umacnia pozycję na rynku

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-01-2011 09:39
Alchemia umacnia pozycję na rynku

- Chcemy, aby tworzony przez nas Polski Koncern Rurowy stał się znaczącym producentem rur bez szwu na świecie - mówi Karina Wściubiak-Hankó, prezes zarządu Alchemii SA.

Jak ocenia Pani sytuację w sektorze rurowym? Czy kryzys mamy za sobą?
- Trudno mówić z pełnym przekonaniem o zakończeniu kryzysu - rynki jeszcze nie do końca się odbudowały. Niewątpliwie trzeci kwartał minionego roku pokazał pewne ożywienie na rynku, widać to wyraźnie w wynikach Grupy Kapitałowej Alchemia i poziomie zamówień na najbliższe miesiące. Uczestnictwo w budowie i unowocześnianiu infrastruktury krajowej jest jednym z filarów naszej strategii umacniania pozycji na rynku niszowych wyrobów stalowych o wysokich marżach, głównie dla przemysłu naftowego oraz produkcji gazu. Opiera się ona również na ciągłym budowaniu silnej pozycji na rynkach zagranicznych, na które niezmiennie od kilku lat eksportujemy około 70 proc. produkcji.

Na jakich działaniach koncentruje się Alchemia?

- Przejęcie przez Alchemię Zakładu Produkcji Rur (Rurexpol) to element konsolidacji producentów rur bez szwu, która z kolei jest nieuchronnym etapem rozwoju tego segmentu rynku. Częstochowskie rury bez szwu poszerzą naszą ofertę produktową o rury o średnicach od 142 mm, przez co nasza pozycja przetargowa czy negocjacyjna zdecydowanie się polepszy. Wpłynie to na przyśpieszenie budowy Polskiego Koncernu Rurowego, którą sukcesywnie realizujemy.

Jaki był miniony rok dla Alchemii i jakie plany ma spółka w tym roku?

- Pierwsze półrocze nie należało do najłatwiejszych. Poprawa sytuacji w trzecim kwartale może świadczyć o ożywieniu w branży i jest dobrym prognostykiem na początek 2011 roku. Jeśli rządowy program rozwoju Polski do 2020 roku będzie realizowany, popyt na wyroby stalowe powinien wzrosnąć. Mam nadzieję, że pozwoli to na wykorzystanie wyrobów właśnie z polskich zakładów.

Plany Grupy Kapitałowej Alchemia uwzględniają również dalsze procesy konsolidacyjne tego sektora na rodzimym rynku. Chcemy, aby tworzony przez nas Polski Koncern Rurowy stał się znaczącym producentem rur bez szwu na świecie.

Co sądzi Pani o perspektywach sektora rurowego?

- Myślę, że kluczowe jest odpowiednie podejście do konkurencyjności dostaw energii dla przemysłu stalowego oraz uprawnień do emisji CO2 dla tego sektora. Przeszkodą w odbudowie rynku może być wstrzymanie inwestycji krajowych, zwłaszcza w sektorze energetycznym.

Rozmawiała: Renata Dudała



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP