PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

AMP zainwestuje ponad 220 mln zł w hucie w Krakowie

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-02-2012 14:46
AMP zainwestuje ponad 220 mln zł w hucie w Krakowie

Od 2004 roku ArcelorMittal zainwestował w Polsce ponad 4,5 mld zł. Koncern zamierza ten proces kontynuować także w kolejnych latach.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Mimo niewątpliwie trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znalazł się przemysł stalowy, nie zaniechaliśmy inwestycji - mówi Jacek Woliński, dyrektor oddziału ArcelorMittal Poland w Krakowie.

Modernizacja Wydziału Chemicznego w koksowni, budowa biologicznej oczyszczalni ścieków w tym zakładzie, wymiana nagrzewnic wielkiego pieca i zakup nowych kadzi torpedo - to tylko niektóre z inwestycji realizowanych w tym roku w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland.
Dzięki nim proces produkcyjny stali będzie bardziej przyjazny dla środowiska, efektywny kosztowo, a także bezpieczniejszy.

- Przeprowadzając liczne inwestycje w ArcelorMittal Poland w Krakowie, mieliśmy na celu nie tylko produkcję najwyższej jakości stali, ale kontynuowaliśmy starania, by ciągle obniżać nasz wpływ na środowisko naturalne - mówi Jacek Woliński, dyrektor oddziału ArcelorMittal Poland w Krakowie. - Mimo niewątpliwie trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znalazł się przemysł stalowy, nie zaniechaliśmy inwestycji.

Od 2004 roku ArcelorMittal zainwestował w Polsce ponad 4,5 mld zł. Koncern zamierza ten proces kontynuować także w kolejnych latach. W styczniu tego roku zakończono budowę instalacji oczyszczania gazu koksowniczego powstającego w trakcie produkcji koksu. Przestarzała, arszenikowo-sodowa technologia oczyszczania gazu z siarkowodoru i amoniaku została zastąpiona nowoczesną metodą amoniakalną. W wyniku jej wykorzystania powstanie siarka o niemal stuprocentowej czystości, która stanie się produktem handlowym. Nowa hermetyczna instalacja,
o wartości ponad 100 mln zł, znacząco przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dzięki zastosowaniu przemienników częstotliwości na większości energochłonnych urządzeń.

Drugim etapem modernizacji koksowni w Krakowie jest rozpoczęta w styczniu 2012 roku budowa biologicznej oczyszczalni o mocy przerobowej 40 m3 ścieków procesowych na godzinę. Zostanie ona oddana do użytku jesienią tego roku. Koszt inwestycji wyniesie 24 mln złotych.

Pod koniec 2011 roku rozpoczął się projekt budowy nowych nagrzewnic nr 3 i 4 podgrzewających dmuch do wielkiego pieca, które zastąpią nagrzewnice starszego typu. Nowe nagrzewnice kosztować będą około 50 mln złotych.

Jednocześnie część surowcową krakowskiej huty zasili dziewięć nowych kadzi torpedo, które przewozić będą surówkę żelaza z wielkiego pieca do stalowni. Zamknięte kadzie torpedo znacznie zmniejszą straty ciepła podczas transportu, a tym samym wyeliminują konieczność dodatkowego podgrzewania surówki na stalowni. To pozwoli znacznie ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Kadzie torpedo są już wykorzystywane w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

Realizacja tego projektu inwestycyjnego wymaga również dostosowania istniejącej infrastruktury do nowego modelu transportu. Wartość całej inwestycji przekracza 40 mln zł.

W ubiegłym roku ukończony został także projekt wyciszania czternastu najbardziej znaczących źródeł hałasu w krakowskiej hucie. Koszt inwestycji wyniósł 8 mln złotych.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP