Analitycy nie wierzą w KGHM

Analitycy nie wierzą w KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Credit Suisse obniżył cenę docelową akcji KGHM do 53 zł. Zdaniem analityków zmiana wyceny odzwierciedla negatywne perspektywy dla cen miedzi.

Problemem KGHM są ceny miedzi. To one determinują wszystko to, co dzieje się wokół spółek produkujących rdzawego koloru metal. Tymczasem cena tony miedzi na London Metal Exchange oscyluje wokół 4500 dolarów. I co gorsza nie widać perspektyw, by szybko to się zmieniło.

To co bowiem dzieje się na rynku miedzi zależy bowiem od rynku chińskiego. Państwo Środka odpowiada bowiem za konsumpcję aż 40 proc. światowej produkcji miedzi. Jeżeli w Chinach sytuacja nie ulegnie poprawie, wówczas nie ma co liczyć, że ceny miedzi, a w ślad za nią i kurs akcji KGHM, pójdą w górę.

Tymczasem miedzi bliżej do dalszych spadków niż wzrostów. Co więcej, jak uważa wielu specjalistów, w pesymistycznym scenariuszu wydarzeń cena tony miedzi może zanurkować do poziomu 4 tys. dolarów za tonę. A to dla wielu firm byłoby już katastrofą.

Trzeba jednak podkreślić, że aktualna cena to i tak o tysiąc dolarów więcej niż na przełomie 2008/2009 roku. Wówczas ceny miedzi spadły z powodu światowego kryzysu finansowego.

A jak zachowują się akcje KGHM na giełdzie w Warszawie? W środę akcje spółki podrożały o 1.69 proc. i  na koniec sesji kosztowały 57,05 złotego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Analitycy nie wierzą w KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!