XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Analitycy spodziewają się wzrostu cen złota

Analitycy spodziewają się wzrostu cen złota
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z przeprowadzonych przez agencję Bloomberg analiz wynika, że w najbliższym czasie należy się spodziewać wzrostu cen złota. Jak donosi agencja inwestorzy w ostatnim czasie zwiększyli swoje zaangażowanie w produktach ETF do 2 407 ton co stanowi ponad 130 miliardów dolarów.

Pierwszy pełny tydzień marca - od 5 do 9 - rozpoczął się od pogłębienia ostatniej korekty na rynku natychmiastowych dostaw złota. Wskaźnik Commodity Channel Index, który opiera się na tzw. kursie typowym, w ostatnich dniach mijającego tygodnia przebił od dołu poziom -100.

Oscylator przez 3 dni znajdował się pod tą wartością. Zdaniem Piotra Wojdy i Łukasza Zembika, analityków Działu Analiz Mennicy Wrocławskiej opuszczenie przez wskaźnik zony niedowartościowania można interpretować jako sygnał kupna. CCI w minionym tygodniu osiągnął najniższy poziom od końca grudnia 2011 roku (-147,83). Jak twierdzą anlitycy jeśli rynek jest trwały, w najbliższym czasie można liczyć na wzrost.

Na otwarciu poniedziałkowym - 5 marca- za uncję złota płacono 1712,58 dolarów. W piątek- 9 marca - zamknięcie było wyższe jedynie o 1,5 dolara, a na fixingu płacono za uncję 1713,98 USD. Zdaniem alnalityków kosmetyczny wzrost cen kruszcu (+0,08 proc.) na przestrzeni tygodnia, nie oznaczał marazmu rynkowego. We wtorek kurs testował kolejne lokalne minima. O 15:30 cena giełdowa znajdowała się w granicach 1663,68 dolarów za uncję – najniżej od 25 stycznia.

Parkiety w USA oraz Europie zareagowały na wzmożoną awersję do ryzyka, która miała miejsce na poniedziałkowej sesji w Azji. Prognoza relatywnie niskiego wzrostu PKB Chin oraz gorszy od przewidywanych przez analityków wynik PMI dla usług w strefie Euro (48,8) wywarły negatywny wpływ na rynek papierów udziałowych. 6 marca traciły główne indeksy. Niemiecki DAX spadł o 3,40 proc., francuski CAC40 aż o 3,58 proc. natomiast amerykański S&P500 był niższy od poprzedniego zamknięcia o 1,54 proc. Mniejsza ekspozycja na ryzykowne aktywa nie miała odbicia na większe zainteresowanie inwestorów bezpiecznymi instrumentami. We wtorek złoto przecenione zostało o ponad 1,9 proc., srebro potaniało 3,03 proc. Północny kierunek rynku w drugiej połowie tygodnia, był rekcją na dobre informacje o przebiegu restrukturyzacji greckiego długu oraz dobre dane publikowane przez ADP przedstawiające szacunkową zmianę zatrudnienia w USA. Szlachetny metal obrał podobny kierunek co rynek akcji. Wzrost o ponad 2,3 proc. zniwelował wcześniejsze straty.

W przeprowadzonej przez agencję Bloomberg ankiecie, aż 16 z 23 badanych analityków spodziewa się wzrostu cen złota. Jak donosi agencja inwestorzy w ostatnim czasie zwiększyli swoje zaangażowanie w produktach ETF do 2 407 ton co stanowi ponad 130 miliardów dolarów.

Notowania złota znajdują się obecnie w średnioterminowej dość obszernej konsolidacji rozpoczętej pod koniec października 2011 roku. Cena odbiła się już po raz drugi od linii oporu na wysokości 1800 USD. Dolna granica trendu horyzontalnego jest oddalona o ponad 270 dolarów. Porównywalną sytuację na rynku mogliśmy zauważyć na przełomie 2006 i 2007 roku. Jeżeli rynek zachowa się podobnie, kurs złota może jeszcze zniżyć się do punktu E (znajdującego się lekko nad linią 300-dniowej średniej kroczącej) – co będzie stanowić trzecie lokalne minimum ukształtowanego od początku listopada trendu bocznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Analitycy spodziewają się wzrostu cen złota

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!