Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Apel o bat na VAT - czyli jak w metalach uniknąć miliardowych strat

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
14-12-2010 11:40
Apel o bat na VAT - czyli jak w metalach uniknąć miliardowych strat

- W ostatnich latach obserwuje się dużą liczbę przestępstw gospodarczych, których celem jest wyłudzenie podatku od towarów i usług - mówi dla portalu wnp.pl Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu. - Szczególnie ma to miejsce w obszarach związanych z obrotem metalami, w tym przeznaczonymi do recyklingu.

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem zamierzają ogłosić apel do Ministerstwa Finansów i parlamentu o pilne zmiany w przepisach. Proponowany przez autorów mechanizm ma zabezpieczyć skarb państwa i przedsiębiorców przed liczonymi w miliardach złotych stratami finansowymi na skutek nielegalnej działalności kontrahentów wyłudzających zwrot podatku VAT w handlu złomem.
Jak podkreślają przedstawiciele obu izb, temat staje się bardzo pilny. Skuteczną receptę wprowadzają właśnie kolejne kraje sąsiadujące z Polską. Od przyszłego roku staniemy się jedynym w regionie państwem bez zabezpieczeń, co w konsekwencji oznacza większe ryzyko strat związanych z nadużyciami.

- Podatek VAT u podstaw swojego wprowadzenia miał zaangażować każdy podmiot w łańcuchu dostaw towarow i usług w dbałość i rzetelność w prowadzeniu transakcji finansowych - mówi Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu. - Niestety, w ostatnich latach obserwuje się dużą liczbę przestępstw gospodarczych, których celem jest wyłudzenie podatku od towarów i usług. Szczególnie ma to miejsce w obszarach związanych z obrotem matalami, w tym przeznaczonymi do recyklingu.

Jak podkreśla K. Poznański, jest to ten sektor gospodarki, gdzie administracja państwowa ma szczególną trudność przy dokonywaniu kontroli podatkowych. Złom jest towarem trudnym do oznakowania i nie ma możliwości udowodnienia jego gorszej jakości, co sprawia, że handel tego typu towarem jest często wykorzystywany przez nieuczciwych przedsiębiorców, a nawet grupy przestępcze. W takim procederze może brać udział od kilku do kilkudziesięciu firm, tzw. "słupów", generujących straty dla skarbu państwa rzędu setek milionów złotych. Dodatkowo luki prawne w opodatkowaniu handlu złomem są również przyczyną do "prania brudnych pieniędzy", uzyskanych z innej działalności.

- Jedynym realnym sposobem wyeliminowania patologii jest dokonanie zmian w obowiazujących aktach prawnych w takim kierunku, aby popełnianie przestępstw podatkowych przestało być opłacalne - dodaje K. Poznański. - Nielegalny obrót złomem nie tylko jest problemem Polski, ale również innych krajów Unii Europejskiej, które radzą sobie z problemem, modernizując przepisy prawne. Mechanizmem z powodzeniem stosowanym w wielu krajach UE w stosunku do transakcji obrotu złomem jest mechanizm rozliczania podatku VAT w oparciu o system Reverse Charge Mechanizm.

Zdaniem K. Poznańskiego wprowadzenie właściwych rozwiązań prawnych przyczyni się do wyeliminowania kryminogennych postępowań. W efekcie wprowadzone zmiany pozytywnie wpłyną na wizerunek branży handlu złomem i przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP