Apel o powołanie komisji śledczej ws. stoczni

Apel o powołanie komisji śledczej ws. stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego "Solidarności" apeluje do Komisji Krajowej związku o złożenie do marszałka Sejmu wniosku o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przyczyny kryzysu w przemyśle stoczniowym.

Pismo w tej sprawie SKPO skierowała w czwartek do przewodniczącego KK "S" Janusza Śniadka.

W ubiegłym tygodniu o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie zbadania przyczyn kryzysu i zdarzeń w Stoczni w Szczecinie w latach 2002-2008 wnioskował do marszałka Sejmu Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorze Zachodnie.

W liście do Śniadka, przesłanym także PAP, czytamy: "Wieloletnia batalia związków zawodowych o prywatyzację, o pozyskanie kapitału i inwestorów w wyniku działań kolejnych ekip rządowych zakończyła się negatywną decyzją Komisji Europejskiej. Konsekwencje i skutki spadają jedynie na pracowników (...) Nikt z decydentów, którzy mieli wpływ na działania dotyczące sektora stoczniowego nie poniósł żadnej odpowiedzialności".

Związkowcy domagają się wyjaśnienia m.in. przyczyn kryzysu w sektorze począwszy od roku 2001 r., powodów i trybu przeprowadzenia decyzji o upadłości Stoczni Szczecińskiej Porta Holding oraz działań i analizy czynności dotyczących prywatyzacji, wyboru inwestorów, negocjacji z Komisją Europejską przeprowadzonych przez wszystkie ekipy rządowe.

"Mimo wątpliwości czy funkcjonujące w parlamencie siły polityczne - które bez wyjątku ponoszą odpowiedzialność za obecny stan rzeczy - będą zainteresowane wykazaniem skandalicznych zaniedbań wobec sektora, jest obowiązkiem +Solidarności+ taki wniosek złożyć" ľ czytamy w piśmie związkowców.

Jednocześnie przedstawiciele SKPO zadeklarowali "swoją gotowość do złożenia zeznań i przedstawienia materiału dowodowego".

Tzw. specustawa stoczniowa, która weszła w życie 6 stycznia przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Przepisy nie gwarantują produkcji statków w sprzedanych stoczniach. Zakładają, że sprzedaż majątku stoczni musi mieć charakter bezwarunkowy, a ogłoszenie o przetargu nie może zawierać ograniczeń, na rzecz których podmiotów aktywa stoczni mogą być sprzedawane.

Pracownicy zakładów zostali objęci programem ochronnym.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel o powołanie komisji śledczej ws. stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!