Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Europa poprawia wyniki, ale traci na cenach

Autor: wnp.pl (PIM)
11-05-2015 16:43
ArcelorMittal Europa poprawia wyniki, ale traci na cenach

ArcelorMittal Dąbrowa Górnicza

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W pierwszym kwartale tego roku ArcelorMittal Europe wyprodukowało i sprzedało więcej stali niż w ostatnim kwartale 2014. Dobra była także dynamika liczonej w euro wartości sprzedaży i wysokości EBITDA. Różnice kursowe spowodowały jednak, że po przeliczeniu na dolary wyniki były znacznie słabsze.

Produkcja stali w ArcelorMittal Europe w pierwszym kwartale roku 2015 wyniosła 11,341 mln ton, co w zestawieniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku stanowi wzrost o 5,6 proc. Podobny jest poziom wzrostu rok do roku. Dostawy stali sięgnęły 10,662 mln ton, co w zestawieniu z poprzednim kwartałem wynosi wzrost o 10,9 proc. W stosunku rok do roku wzrost wyniósł 6,5 proc. Poziom wysyłki zwiększył się zarówno w przypadku produktów płaskich jak i długich (odpowiednio o 12,9 proc. oraz 6,4 proc.), co było konsekwencją czynników sezonowych oraz zwiększonego popytu.
Niestety średnia cena stali spadła znacząco – podczas gdy w pierwszym kwartale 2014 roku wynosiła 808 dolarów za tonę, w ostatnim kwartale tegoż roku już 721 dolarów, a w pierwszym kwartale 2015 tylko 633 dolary. Spadek cen w zestawieniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku wyniósł 11,8 proc. w wypadku wyrobów płaskich i o 13 proc. na wyrobach długich.

Dwunastoprocentowy spadek średniej ceny stali spowodował, że mimo wyższych wolumenów sprzedaży spółka odnotowała spadek wartości sprzedaży po przeliczeniu na dolary. Wyniki w euro, a więc walucie właściwej dla ArcelorMittal Europe, były znacznie lepsze. Podczas gdy przeliczając w dolarach odnotowano spadek o niecałe 5 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem roku 2014, to dane w euro pokazują wzrost. Sprzedaż wyniosła 7,6 mld euro, co stanowi wzrost o 5,9 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku.

Wskaźnik EBITDA wzrósł o 23,3 proc. do 546 mln euro, wobec 443 mln euro w poprzednim kwartale. Był on jednocześnie o 40 proc. wyższy w zestawieniu rok do roku, co odzwierciedla zwiększoną dynamikę popytu oraz korzyści płynące z działań w zakresie optymalizacji kosztów. Zysk operacyjny wyniósł 281 milionów euro wobec 58 milionów euro w tym samym okresie minionego roku.

Komentując wyniki Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe stwierdził, że poprawa EBITDA to potwierdzenie skuteczności działań podjętych w celu zwiększenia konkurencyjności europejskiego segmentu. - Należy podkreślić, że udało nam się to osiągnąć działając na rynku europejskim, gdzie popyt pozostaje znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu. Przewidujemy dalszy wzrost w europejskim sektorze produkcyjnym, co powinno przełożyć się na zwiększenie jawnego zużycia stali w Europie, które zgodnie z naszą prognozą urośnie w tym roku o około 2 proc.. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do tego, aby jak najlepiej wykorzystać warunki umacniającego się popytu - powiedział Aditya Mittal.

ArcelorMittal spodziewa się dalszej poprawy sytuacji w Europie. „Czynniki takie jak poluzowanie polityki pieniężnej, słabe euro, niskie ceny ropy oraz zmniejszenie obciążeń fiskalnych powinny napędzać ożywienie w strefie euro zarówno w roku 2015 jaki i 2016” - czytamy w komentarzu spółki, która zauważa ponadto, że produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej osiągnęła najwyższy poziom od roku 2008.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP