PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Europe: wzrost produkcji, niższe zyski

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
09-05-2016 10:19
ArcelorMittal Europe: wzrost produkcji, niższe zyski

Rynek jest wciąż bardzo zmienny; musimy być bardzo czujni wobec dumpingu stali w Europie - mówi Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe oraz dyrektor finansowy ArcelorMittal.

W pierwszym kwartale tego roku ArcelorMittal Europe osiągnął wynik EBITDA niższy o 34 proc. rok do roku, co było spowodowane spadkiem średniej ceny sprzedaży stali o 7,2 proc. Niższe ceny zostały jednak zrekompensowane przez wyższe wysyłki i zwiększoną efektywność kosztową.

Produkcja stali surowej w europejskiej części koncernu w pierwszym kwartale 2016 r. wzrosła o 11,9 proc. w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy i wyniosła 11,2 mln ton. Sprzedaż również wzrosła - o 0,6 proc. i napędzana była głównie przez wzrost ponad trzynastoprocentowy wzrost zamówień na wyroby płaskie oraz wzrost ogólnej wielkości wysyłek o 10,3 proc. rok do roku.
- Obecne wyniki odzwierciedlają również poprawę popytu na stal w Europie. Nasze wysyłki wzrosły o ponad 10 proc. w porównaniu do ostatniego kwartału 2015 r. i wyniosły 10,4 mln ton w I kwartale 2016 r. Silniejszy popyt doprowadził do korzystnego wzrostu wysokości marż w ostatnich miesiącach, szczególnie na wyroby płaskie. Jednakże rynek jest wciąż bardzo zmienny; musimy być bardzo czujni wobec dumpingu stali w Europie, aby sprawić, by obrót stalą następował zgodnie z przepisami WTO - powiedział Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe oraz dyrektor finansowy ArcelorMittal.

Zysk operacyjny wyniósł 77 mln euro, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do straty na działalności operacyjnej w IV kwartale ubiegłego roku, która wynosiła 465 mln euro, na co wpływ miały odpisy. W pierwszym kwartale 2015 r. ArcelorMittal osiągnął zysk operacyjny w wysokości 281 mln euro.

- Dziś odnotowaliśmy spadek EBITDA o 34 proc., który odzwierciedla wpływ niskich cen stali na naszą działalność, mimo że byliśmy w stanie zrekompensować niektóre efekty niskich cen, dzięki naszemu ciągłemu zaangażowaniu w zwiększanie efektywności kosztowej – powiedział Aditya Mittal.

Mimo częściowej poprawy marż od początku 2016 r., oczekuje się, że wzrost cen stali będzie widoczny w drugim kwartale. W tym roku spodziewany popyt na stal w Europie utrzyma się prawdopodobnie na poziomie niższym  o 21 proc. w stosunku do poziomów przed rokiem 2007. Dla porównania w państwach należących do NAFTA przewiduje się osiągnięcie poziomu o 4,6 proc. mniejszego niż w roku 2007.

ArcelorMittal widzi delikatne ożywienie gospodarcze w Europie wspierane przez działania EBC, niskie ceny ropy naftowej i wzrost zatrudnienia. Oczekiwane rzeczywiste zużycie stali (RSC) ma wzrosnąć w 2016 roku o prawie 2 proc., ale zużycie jawne (ASC) ma wzrosnąć jedynie o 1 proc. po tym jak zwiększony import spowodował jego wzrost o 3,5  proc. w 2015. Sektor budowlany w UE notuje wzrosty w tym roku, natomiast sprzedaż samochodów rośnie do poziomów, które są tylko 6-7  proc. poniżej szczytu sprzed kryzysu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


27 776 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP