PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Europe zaliczył kolejny dobry kwartał

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
07-11-2014 12:51
ArcelorMittal Europe zaliczył kolejny dobry kwartał
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Trzeci kwartał roku 2014 był także trzecim z rzędu kwartałem, w którym ArcelorMittal Europe uzyskał dodatni wynik operacyjny, po sześciu kolejnych kwartałach strat. Wyniki były słabsze niż w drugim kwartale tego roku, ale lepsze od ubiegłorocznych. Zdaniem koncernu to wynik nie tylko poprawy na rynku, ale optymalizacji kosztów, która pozwoliła zwiększyć marże mimo spadku cen.

Produkcja stali surowej wyniosła 10,837 mln ton - to więcej niż przed rokiem, ale o 0,9 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. W wypadku cen jest jeszcze gorzej, bo uzyskane średnio 760 dolarów za tonę w przypadku obu porównań oznacza spadek.
Dostawy stali wyniosły 9,8 mln ton i spadły o 3,6 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale wzrosły o 6,2 w stosunku rok do roku. Spadek z kwartału na kwartał dla wyrobów płaskich był znacznie mniejszy niż dla wyrobów długich. W pierwszym wypadku to 2,2 proc., a w drugim 5,9 proc. Spadki cen są odwrotne - w wyrobach płaskich o 5,4 proc., a w długich o 4 proc.

Licząc 9 miesięcy mamy do czynienia ze wzrostem produkcji stali o ponad milion ton do 32,677 mln ton, dostaw stali do 30,029 mln ton. Niestety cena stali także w tym zestawieniu spada.

Sezonowe spowolnienie i osłabienie euro spowodowało, że wynik EBITDA w trzecim kwartale tego roku był o 21,7 proc. niższy od uzyskanego w poprzednim kwartale. W zestawieniu rok do roku oznacza jednak wzrost o 72,8 proc. Taką poprawę umożliwiła poprawa sytuacji na rynku, obniżenie kosztów i zwiększenie marży. Marża EBITDA wzrosła w Europie o 20 dolarów na tonie, czyli o 61 procent. W ujęciu całych 9 miesięcy EBITDA wzrósł z 1,213 mld dolarów przed rokiem do 1,747 mld dolarów obecnie.

Zysk operacyjny w trzecim kwartale wyniósł 166 mln dolarów i był o około połowę mniejszy niż w drugim kwartale tego roku. Przed rokiem jednak europejski oddział ArcelorMittal zakończył trzeci kwartał ze stratą 184 mln dolarów. W przypadku trzech kwartałów wynik operacyjny zmienił się ze straty w wysokości 440 mln dolarów w ubiegłym roku do zysku na poziomie 580 mln dolarów obecnie.

- Widzimy kontynuację poprawy wyników ArcelorMittal Europe, wynikający z optymalizacji kosztów i poprawy sytuacji na rynku stali. Popyt pozostaje mocny, mimo sezonowego spadku w czasie lata, co widać w wynikach wskazujących na wzrost EBITDA o 72,8 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem roku ubiegłego - powiedział Aditya Mittal, dyrektor zarządzający ArcelorMittal Europe, dodając, że koncern spodziewa się w Europie wzrostu zapotrzebowania na stal na poziomie 3-3,5 proc.

ArcelorMittal wskazuje, że produkcja rynku budowlanego w Unii Europejskiej będzie nieco wyższa niż w ubiegłym roku, na co złoży się wzrost w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce. Południe Europy, mimo odbudowy rynku w Hiszpanii pozostaje w trudnej sytuacji. W strefie euro rynek budowlany zaczyna nieco przyhamowywać.

Wskazując na kłopoty strefy euro i Unii Europejskiej ArcelorMittal przypomina, że choć jawne zużycie stali w Unii będzie w tym roku wyższe niż w dwóch poprzednich latach, to w porównaniu z rokiem 2007 wciąż jest niższe o 30 proc. W tym samym czasie zużycie w Chinach wzrosło o 70 proc..

ArcelorMittal spodziewa się w skali globalnej uzyskania w tym roku ponad 7 mld dolarów zysku EBITDA.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP