ArcelorMittal: gorsza jakość koksu

ArcelorMittal: gorsza jakość koksu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gorsza jakość dostarczanego ostatnio koksu powoduje problemy z prawidłowym prowadzeniem pracy wielkich pieców w dąbrowskim i krakowski oddziale - czytamy w tygodniku "Polska Stal" wydawanym prze koncern ArcelorMittal.

Głównymi dostawcami dla ArcelorMittal Poland są koksownie w Krakowie z Zdzieszowicach, a dla nich węgiel koksujący dostarcza Jastrzębska Spółka Węglowa, która od maja boryka się z poważnymi problemami z wydobyciem tego surowca - napisał tygodnik koncernu.

Według ArcelorMittal, złej jakości koks, zbyt mała jego kaloryczność oraz wytrzymałości na zmiany temperatur, powodują między innymi nierównomierną pracę wielkiego pieca, niepożądany wzrost temperatury na gardzieli, wpływają niekorzystnie na pozostałe urządzenia wielkopiecowe, wymagające ściśle określonych parametrów technologicznych.

Kłopoty z wydobyciem węgla koksowego, przez głównego dostawcę - Jastrzębską Spółkę Węglową, przekładają się bezpośrednio na pogorszenie wyników produkcyjnych i finansowych koksowni w Zdzieszowicach i Krakowie. Obaj dostawcy produkują w tej sytuacji również gorszej jakości koks, który dostarczają do hut - napisał tygodnik "Polska Stal".

W ramach podpisanych umów i kontraktów, potrzeby węgla na rok2007 dla koksowni w Zdzieszowicach i Krakowie, zostały zabezpieczone przez dostawców krajowych, głównie JSW oraz rynku czeskiego. Szybko pogłębiający się niedobór dostaw krajowych spowodował, że w obu koksowniach wystąpiło już ograniczenie produkcji oraz okresowe pogorszenie jakości koksu. Problemy z planowanymi dostawami z JSW pojawiły się w maju br. - czytamy w "PS".

- Koksownię w Zdzieszowicach od dłuższego już czasu dotyka problem braku właściwych ilości dobrych jakościowo węgli do produkcji koksu - powiedział "PS" Władysław Latocha, główny technolog Zakładów Koksowniczych Zdzieszowice. - Problemy z wydobyciem węgla w polskich kopalniach są powszechnie znane. W gatunku 35 otrzymujemy głównie węgiel z kopalni Pniówek, a w gatunku 34 z kopalń Bielszowice, Krupiński i Anna. Ponadto otrzymany węgiel jest nierównomierny jakościowo, a brak zapasów nie pozwala na jakościową homogenizację składników mieszanek na pryzmach. Często węgiel kierowany jest bezpośrednio z wyładunku do produkcji. Sytuacja ta utrudnia utrzymanie równomiernych parametrów jakościowych mieszanek wsadowych, a co za tym idzie utrzymanie równomiernych parametrów jakościowych koksu. Starając się poprawić bazę surowcową sprowadzamy węgiel z zagranicy. Otrzymaliśmy pierwsze dostawy z USA, potwierdzone mam dalsze dostawy ze Stanów Zjednoczonych i Kolumbi. Zabiegamy o nie również w Rosji oraz w zwiększonej ilości z Czech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!