ArcelorMittal - Koncern na stalowych nogach

ArcelorMittal - Koncern na stalowych nogach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Mimo kryzysu finansowego, spowolnienia w Chinach i spadku popytu na rynkach stalowych spodziewamy się poprawy rentowności w drugiej połowie roku - zapowiedział Lakshmi N. Mittal, prezes ArcelorMittal (AM), na spotkaniu z inwestorami w Luksemburgu.

Przychody ArcelorMittal w 2007 r. to 105,2 mld dolarów, przy produkcji 116 mln ton stali surowej, co stanowi około 10 proc. światowej produkcji. Największy koncern hutniczy świata zatrudnia ponad 320 tys. osób - przypomina "Puls Biznesu".

Wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu w Indiach, gdzie w rodzinnej firmie rozpoczął pracę Lakshmi N. Mittal. W 1976 roku założył LNM Group (potem Mittal Steel Company). Po wielu fuzjach i przekształceniach akcje koncernu są na giełdach w Nowym Jorku, Amsterdamie, Paryżu, Brukseli, Luksemburgu, Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji.

U podstaw sukcesu AM leży strategia, w której położono nacisk przede wszystkim na skalę działalności, integrację pionową oraz dywersyfikację produktową i geograficzną. Spółka odgrywa kluczową rolę w konsolidacji światowego przemysłu stalowego i chce utrzymać pozycję globalnego lidera branży. Ekspansja w ostatnich latach zapewniła jej czołową pozycję rynkową w Afryce, Europie Środkowej i Wschodniej, Ameryce Południowej oraz Azji Środkowej. ArcelorMittal rozwija również działalność w Indiach.

Światowy popyt na stal napędzany jest głównie przez wzrost gospodarek rozwijających się. Przy czym dojrzałe rynki zużywają przede wszystkim produkty płaskie oraz wyroby wysokojakościowe, natomiast rozwijające się wykorzystują — w znacznie większej proporcji — produkty długie. Aby sprostać tak różnym potrzebom, koncern zamierza utrzymać bardzo wysoki poziom dywersyfikacji produktów. Obecnie wytwarza wiele wyrobów wysokojakościowych, półwyrobów ze stali węglowej oraz produktów ze stali nierdzewnej. Zamierza jeszcze zwiększyć produkcję wyrobów wysoko przetworzonych.

Koncern ma dostęp do rud m.in. w Ameryce i na Ukrainie. Zamierza zwiększać dostęp do surowców o wysokiej jakości i niskich kosztach przez przejęcia źródeł oraz kontrakty długoterminowe.

AM niedawno poinformował o zakupie koksowni Koppers w Monessen w Pensylwani w USA za 160 mln USD. Przymierza się też do zakupu London Mining Brasil, spółki zajmującej się wydobyciem rudy żelaza w regionie Żelaznego Czworoboku w stanie Minas Gerais w Brazylii. ArcelorMittal analizuje zainwestowanie do 700 mln USD i uzgadnia porozumienie dotyczące rozwoju portu rudy żelaza w pobliżu Rio de Janeiro.

Kluczowym elementem strategii AM jest integracja w przetwórstwie. Spółka zamierza zainwestować m.in. w centra serwisowe stali oraz usługi konstrukcyjne i budowlane dla rynku budowlanego. Chce też rozwijać własną sieć dystrybucyjną, m.in. w Turcji.

Koncern ArcelorMittal chce zwiększyć produkcję sprzedaną do 130 mln ton w 2012 r. Plan koncernu zakłada wzrost światowej produkcji stali o 3-5 proc. rocznie, przy ogólnym wzroście gospodarki światowej jedynie o 3 proc. Jeśli globalny popyt będzie rósł szybciej, spółka dostosuje do niego rozwój, aby sprostać oczekiwaniom rynku.

Koncern planuje m.in. budowę dwóch hut w Indiach, jednej w Meksyku. Ta ostatnia ma produkować stal węglową i pręty przeznaczone głównie dla sektorów konstrukcyjnego i motoryzacyjnego. Zamierza także zainwestować 76 mln EUR w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie Saint Chély d’Apcher w południowej Francji. Produkowana tutaj izotropowa stal elektrotechniczna jest używana m.in. w silnikach elektrycznych i turbinach wiatrowych. Uruchomienie nowej linii planowane jest na drugi kwartał 2010 r.
Fuzje i przejęcia

Jednym z ważniejszych obszarów strategii ArcelorMittal są fuzje i przejęcia. W 2007 ogłoszone zostały liczne transakcje AM, w tym 35 transakcji nabycia. Łączna wartość nabyć i inwestycji wyniosła 12,3 mld USD.

W Polsce koncern AM po przejęciu Polskich Hut Stali (PHS) zainwestował ponad 3 mld zł w unowocześnienie produkcji. Ostatnio zarząd ArcelorMittal Poland zdecydował o o wygaszeniu jednego z dwóch działających w Dąbrowie Górniczej wielkich pieców. Jego remont potrwa kilka miesięcy. Jak przyznał Andrzej Krzyształowski, rzecznik ArcelorMittal Poland, firma musi ograniczyć produkcję stali, bo ze względu na kryzys spadła liczba zamówień od stałych odbiorców — przemysłu samochodowego, budowlanego oraz producentów sprzętu AGD. Oba piece miały być wygaszone w przyszłym roku. Decyzję przyspieszono o rok.

ArcelorMittal posiada zakłady stalowe w 20 krajach na czterech kontynentach, w tym 65 zintegrowanych minihut produkujących stal, 66 koksowni oraz około 20 kopalń. Ponadto jest właścicielem 35 spiekalni, 68 wielkich pieców, 58 linii ciągłego odlewania stali w formie kęsisk płaskich i 49 w formie kęsisk kwadratowych i kęsów, a także 34 walcowni gorących. Około 35 proc. stali wytwarzanej przez spółkę produkowane jest w Amerykach (Północnej i Południowej), około 46 proc. w Europie, a pozostałe 19 proc. w innych krajach, takich jak Algieria, Kazachstan, Maroko, RPA czy Ukraina
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ArcelorMittal - Koncern na stalowych nogach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!