PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal odpowiada związkowcom

Autor: wnp.pl
21-05-2008 10:18

Po opublikowaniu tekstu "Solidarność" sprzeciwia się zwolnieniom w ArcelorMittal Poland biuro prasowe spółki nadesłało wyjaśnienie:

W związku z opinią Strony Związkowej, iż Pracodawca dopuszcza się „złamania zasady trwałości stosunków pracy zagwarantowanych przez właściciela i pracodawcę w pakiecie socjalnym podpisanym ze stroną związkową 25 lutego 2004 roku”, przypominamy, że Pakiet Socjalny, w §12 i §13, jasno określił krąg osób, które nie są objęte gwarancjami zatrudnienia, dopuszczając w odniesieniu do nich możliwość dokonywania zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników, bez względu na zakres zmian organizacyjnych, ekonomicznych i technologicznych dokonywanych w Spółce.
W ramach postanowień Pakietu, w roku 2004 podpisane zostało z Organizacjami Związkowymi Spółki stosowne Porozumienie, stanowiące m.in. wypełnienie procedury wynikającej z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Sygnatariusze Porozumienia (w tym związki zawodowe), zgodnie stwierdzili, iż postanowienia tego dokumentu nie są, w swoim stosowaniu, mniej korzystne od odpowiednich zobowiązań Pracodawcy zawartych w Pakiecie Socjalnym. W latach 2007-2008 wdrożono Regulaminy rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, które są w istocie kontynuacją Porozumienia z roku 2004.

Jako że w/w Regulaminy zawierają elementy restrukturyzacji zatrudnienia identyczne, korzystniejsze lub bardzo zbliżone do wcześniej uzgodnionych ze Stroną Związkową, dowodzenie obecnie przez Stronę Związkową jakoby działania dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia w roku 2008 stanowiło o złamaniu gwarancji zatrudnienia, jest co najmniej zaskakujące.

Przypominamy, że prowadzona w latach 2004-2007 restrukturyzacja zatrudnienia wspierana była programami dobrowolnych odejść gwarantującymi znaczne odprawy pieniężne wypłacane odchodzącym pracownikom.

Zwracamy też uwagę, że przyczyną restrukturyzacji zatrudnienia nie są warunki ekonomiczne. Wynika ona z procesu restrukturyzacji organizacyjnej, kontynuowanego w roku 2008.

Informujemy, że Spółka nie zatrudnia osób w oparciu o ustawę o pracownikach tymczasowych, a kontynuowana w 2008 roku restrukturyzacja zatrudnienia oparta będzie w dużym stopniu na procesie wydzielania działalności pomocniczej do podmiotów zewnętrznych (w tym spółek Grupy Kapitałowej ArcelorMittal). Proces restrukturyzacji zakłada również przyjęcie około 350 nowych pracowników o wysokim stopniu specjalizacji. Dlatego też uruchomiliśmy w firmie dwa programy rekrutacyjne: Grasz o Staż i ZainSTALuj się, mające na celu pozyskanie w kolejnych latach młodych wykwalifikowanych pracowników dla naszej firmy.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP