Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Poland: kryzys nie zaszkodził naszym inwestycjom

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-05-2011 11:16
ArcelorMittal Poland: kryzys nie zaszkodził naszym inwestycjom

Dekoniunktura nie przeszkodziła nam w realizacji planów inwestycyjnych, pomimo kryzysu zainwestowaliśmy 270 mln złotych - mówi dla portalu wnp.pl Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

W ciągu ostatnich lat spółka ArcelorMittal Poland, realizując strategię zrównoważonego rozwoju, zainwestowała ponad 4 mld zł w technologie, które znacznie ograniczyły wpływ jej działalności na środowisko naturalne.
Tylko w latach 2004-2008 na inwestycje koncern przeznaczył 3,8 mld złotych. Największą inwestycją jest walcownia gorąca blach w Krakowie, której koszt wyniósł 1,2 mld złotych.

Pozostałe przedsięwzięcia zrealizowane w tym czasie to trzecia linia ciągłego odlewania stali zbudowana w dąbrowskim oddziale spółki, linia powlekania organicznego w Świętochłowicach i dwie nowe baterie koksownicze w Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice.

Ponadto zmodernizowano walcownię walcówki w Sosnowcu i wielki piec w Dąbrowie Górniczej.

- Kryzys na rynku, z jakim mieliśmy do czynienia w 2009 roku, nie pozostał bez wpływu na branżę stalową - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Dekoniunktura nie przeszkodziła nam jednak w realizacji planów inwestycyjnych. Pomimo kryzysu zainwestowaliśmy 270 mln złotych.

Jak dodaje prezes Sanjay Samaddar, w dąbrowskim oddziale zainwestowano w blok kontrolno-pomiarowy do badania szyn. Nowy blok, którego koszt wyniósł 23 mln złotych, może badać szyny o długości 75 metrów z prędkością 1,5 m/s. Z kolei w Krakowie zmodernizowano walcownię zimną. Inwestycja, o wartości 98 mln zł, oparta jest na najnowocześniejszych technologiach poprawiających parametry blachy.

Inwestycje o wartości ponad 270 mln zł realizowano także w ubiegłym roku. W Dąbrowie Górniczej uruchomiono dwustanowiskowy piec kadziowy (koszt 120 mln zł), natomiast w Krakowie zainwestowano w system badania powierzchni taśm w walcowni gorącej (2 mln zł).

- Ten rok także upływa pod znakiem inwestycji, zwiększających konkurencyjność spółki - mówi Sanjay Samaddar. - W maju uruchomiliśmy dwa stanowiska do odsiarczania surówki w Dąbrowie Górniczej. Instalacja, której koszt wyniósł 24 mln zł, przyczyni się do poprawy parametrów stali wykorzystywanej przy produkcji sprzętu AGD i w motoryzacji.

Kolejne inwestycje - jak zapowiada prezes Samaddar - zostaną zrealizowane zarówno w krakowskim, jak i dąbrowskim oddziale spółki.

W Krakowie będzie to instalacja oczyszczania gazu koksowniczego, biologiczna oczyszczalnia ścieków oraz kadzie torpedo do transportu surówki do stalowni.

Z kolei w Dąbrowie zostanie zmodernizowana taśma spiekalnicza nr 2 oraz powstanie instalacja wdmuchiwania pyłu węglowego do wielkiego pieca.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP