Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Poland mniej uciążliwy dla środowiska

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
16-01-2012 11:21

Największe redukcje emisji dwutlenku węgla możliwe są poprzez poprawę efektywności energetycznej procesu - podkreśla Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland SA.

ArcelorMittal, dążąc do zmniejszenia oddziaływania swoich zakładów na środowisko planuje na najbliższe lata szereg prośrodowiskowych inwestycji. Są to działania uzasadnione nie tylko ekologicznie, ale także ekonomicznie.
- Przedsiębiorcy zostali postawieni przed wyborem: ponosić koszty związane z koniecznością zakupu uprawnień lub podjąć działania ograniczające emisję dwutlenku węgla - podkreśla Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland SA.

Emisje CO2 w hutnictwie dotyczą zarówno procesów spalania paliw kopalnych, gazów, jak i używania koksu jako czynnika redukcyjnego.
- Trudno w tym przypadku mówić o zmianie używanych paliw, dlatego największe redukcje emisji możliwe są poprzez poprawę efektywności energetycznej procesu - dodaje Sylwia Winiarek.

Działania, których podjęcie w najbliższych latach rozważa ArcelorMittal Poland to m.in. budowa turbiny rozprężnej gazu wielkopiecowego dla wielkich pieców nr 2 i 3 pracujących w oddziale w Dąbrowie Górniczej. W Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice planowana jest m.in. zabudowa turbozespołu 32 MW, dzięki czemu możliwe będzie jeszcze bardziej racjonalne wykorzystanie nadwyżek gazu koksowniczego powstającego w procesie. Jeszcze w 2012 roku transportowana dotychczas w kadziach odkrytych surówka będzie w oddziale w Krakowie przewożona specjalnymi kadziami torpedo. Wśród spodziewanych efektów tej zmiany wymienić można zmniejszenie zużycia paliwa potrzebnego do podgrzania surówki, a więc mniejszą emisję pyłu i gazów. W skali roku inwestycja ta umożliwi redukcję emisji CO2 o prawie 60 tys. ton.

Bardzo duże efekty środowiskowe przyniesie przebudowa jednego z kotłów w elektrociepłowni krakowskiego oddziału. Obecnie kocioł przystosowany jest do opalania pyłem węglowym, po modernizacji będzie on kotłem gazowym. W efekcie po pierwsze zmniejszy się stężenie zanieczyszczeń, w tym dwutlenku siarki, w emitowanych spalinach, po drugie powstanie mniej popiołów. Ponadto inwestycja umożliwi zwiększenie efektywności wytwarzania energii w trakcie procesu spalania gazów wielkopiecowych.

- Zagospodarowanie gazu, który jest produktem ubocznym procesu wiekopiecowego jest obowiązkiem firmy, a jego spalenie w celu uzyskania energii jest najbardziej efektywnym ekonomicznie i ekologicznie rozwiązaniem. Co więcej, inwestycja pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o prawie 50 tys. ton rocznie - podsumowuje Sylwia Winiarek.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP