Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Poland: polityka klimatyczna zagraża hutnictwu

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
02-12-2011 10:28
ArcelorMittal Poland: polityka klimatyczna zagraża hutnictwu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Nie ma wątpliwości, że pogarszająca się kondycja polskiego sektora stalowego będzie się odbijać negatywnie na rynku pracy - mówi Andrzej Wypych, dyrektor personalny i członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Wygaszenie wielkiego pieca zostało wstrzymane co najmniej do końca grudnia. Co było powodem tej decyzji?
- Decyzja o przesunięciu daty wygaszenia wielkiego pieca została podyktowana potrzebą zabezpieczenia odpowiedniej ilości półproduktów dla naszych walcowni. Decyzja o nowym terminie tymczasowego wyłączenia tej instalacji zapadnie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W jakim stopniu skutki unijnej polityki klimatycznej zagrażają polskiej gospodarce i polskiemu rynkowi pracy?

- Unijna polityka klimatyczna stanowi z pewnością zagrożenie dla polskiego sektora stalowego. Ambitne cele wyznaczone przez Komisję Europejską pociągają za sobą ogromne koszty, które w znacznej części przerzucone są na pracodawców, w tym producentów stali.

Dodatkowo Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o odebraniu hutnictwu, w tym ArcelorMittal Poland, jednej czwartej naszych uprawnień na rok 2012, mimo że ilości na drugi okres rozliczeniowy, który dobiega końca dopiero w roku przyszłym, zostały ustalone przed rokiem 2008.

Nie ma wątpliwości, że pogarszająca się kondycja polskiego sektora stalowego będzie się odbijać negatywnie na rynku pracy, gdyż poziom zatrudnienia powinien być proporcjonalny do zapotrzebowania na produkcję.

Ile obecnie zatrudnia spółka i jaki stan zatrudnienia byłby optymalny?

- Obecnie spółka w siedmiu oddziałach zatrudnia 12 300 pracowników. Jak powiedziałem wcześniej, stan zatrudnienia powinien odzwierciedlać poziom zapotrzebowania na wyroby stalowe. Nie jest więc wartością stałą, ale zależy od stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych.

Czy obawy związków dotyczące redukcji zatrudnienia w spółce są uzasadnione?

- Wielokrotnie już informowaliśmy o tym, że w koncernie nie zapadły żadne decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia. Obecnie prowadzimy analizy rynkowe, na podstawie których podejmowane będą dalsze decyzje, które oczywiście będą ze związkami zawodowymi konsultowane.

Co sądzi Pan o agencjach pracy tymczasowej i firmach zewnętrznych? Według związkowców pracownicy przenoszeni do firm zewnętrznych zatrudniani są na gorszych warunkach, często na umowach czasowych. Mogą zostać praktycznie zwolnieni z dnia na dzień?

- Ta forma zatrudnienia pozwala pracodawcom na elastyczność, która umożliwia firmom przetrwanie tego trudnego okresu. Co do warunków zatrudnienia - pracownicy przenoszeni są do firm zewnętrznych z umową na czas nieokreślony i z wynagrodzeniem, które otrzymywali w ArcelorMittal Poland. Dodatkowo otrzymują gwarancję zatrudnienia na przynajmniej rok, podczas gdy pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez spółkę takiej gwarancji nie mają.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP