Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Poland zainwestuje w Krakowie ponad pół miliarda złotych

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
07-07-2015 10:49
ArcelorMittal Poland zainwestuje w Krakowie ponad pół miliarda złotych

Inwestycje ArcelorMittal Europe w Krakowie są potwierdzeniem znaczenia rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zapewniają władze koncernu, krakowski oddział stanowi ważny ośrodek produkcji wyrobów płaskich (tj. blachy stalowej).

Fot. PTWP

ArcelorMittal Poland będzie modernizować wielki piec, a także zwiększać moce produkcyjne walcowni gorącej i ocynkowni. W sumie zainwestuje ponad 500 mln złotych.

ArcelorMittal podjął decyzję o wznowienia przygotowań do remontu wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie, który w obecnym kształcie pracować może jeszcze tylko do połowy 2016 roku. Na remont wielkiego pieca i modernizację konwertora tlenowego nr 3 w stalowni ma zostać przeznaczonych prawie 200 mln złotych.
Inwestycje nie ograniczą się jednak tylko do części surowcowej i kwota „znacząco przewyższająca 300 mln złotych” ma zostać zainwestowana w części przetwórczej zakładu. Zdolności produkcyjne walcowni gorącej zwiększą się o 0,9 mln ton rocznie, a zdolności w zakresie ocynkowania - prawie o 0,4 mln ton w ciągu roku. Wartość inwestycji ArcelorMittal Poland w Krakowie przekroczy w sumie 500 mln zł.

- Poprzez te inwestycje ArcelorMittal Europe potwierdza, że rynki Europy Środkowo-Wschodniej mają dla koncernu strategiczne znaczenie oraz że krakowski oddział stanowi ważny ośrodek produkcji wyrobów płaskich (tj. blachy stalowej) w Polsce. Z zadowoleniem przyjęliśmy także ostatnie deklaracje rządu, które uznają znaczenie przemysłu stalowego dla polskiej gospodarki i jego kluczowy wpływ na inne gałęzie przemysłu, takie jak górnictwo, energetyka, transport czy budownictwo. Oczekujemy równych szans dla energochłonnych gałęzi przemysłu w Polsce, bo dzięki temu będziemy mogli zachować konkurencyjność na arenie międzynarodowej, oferując wysokiej jakości produkty - powiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal Europe poprzedził inwestycje w krakowskiej hucie kompleksową oceną warunków produkcji stali w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczególną uwagę poświęcono konkurencyjności kosztowej w odniesieniu do cen energii, przepisów środowiskowych oraz prognoz dotyczących rozwoju popytu i podaży stali. Na podstawie tej analizy opracowano strategię inwestycyjną dla krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland, który jest ważnym ośrodkiem produkcji wyrobów płaskich.

"Proces decyzyjny objął również rozmowy i wzajemne uzgodnienia ze stroną społeczną - związkami zawodowymi - w zakresie wdrożenia celów zwiększania wydajności, których osiągnięcie jest konieczne dla prowadzenia działalności produkcyjnej w Krakowie w dłuższej perspektywie" - czytamy w komunikacie spółki.

- Naszym celem jest zaspokojenie rosnących potrzeb naszych klientów w tym regionie, stąd decyzja o zwiększeniu zdolności produkcyjnych części przetwórczej krakowskiego oddziału- powiedział Sanjay Samaddar.

Wicepremier Janusz Piechociński mówił niedawno, że dzięki uruchomieniu produkcji blach karoseryjnych w Nowej Hucie i ograniczeniu importu z Rosji polskie hutnictwo będzie mogło zwiększyć produkcję o 3 mln ton w ciągu najbliższego półtora roku. Krakowskie inwestycje.

Czytaj więcej: Przemysł motoryzacyjny na ścieżce wzrostu. Będzie nowa montowniaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP