PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Poland: zredukowaliśmy zużycie energii i emisję CO2

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
27-09-2011 12:26
ArcelorMittal Poland: zredukowaliśmy zużycie energii i emisję CO2

fot PTWP

Inwestycje ekologiczne przyniosły znaczące efekty, mierzone redukcją emisji dwutlenku węgla, zużycia wody i energii - mówi Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

W ostatnich latach ArcelorMittal wydał ponad 4 mld zł na modernizację hut wchodzących w skład koncernu. Ponad 220 mln zł stanowiły nakłady na przedsięwzięcia ekologiczne.
Składowisko odpadów w Pleszowie to największe pod względem tonażu przedsięwzięcie ekologiczne, jakie zrealizowano w ostatnich latach w Polsce. Ponad 21 ton składowanego tam żużla z huty w Krakowie zostało powtórnie przerobione. Z kolei dzięki zastąpieniu w krakowskiej walcowni gorącej sześciu pieców jednym, zużycie energii cieplnej spadło o 50 procent. W Zakładzie Batory, udało się zaoszczędzić 1 000 000 m3 wody w skali roku dzięki inwestycji o wartości 4,5 mln zł w zamknięcie obiegów wody. W Krakowie, Świętochłowicach i w Zakładzie Huta Królewska przeznaczono ponad 7 850 000 zł na wyciszenie źródeł hałasu. Z kolei w dąbrowskim oddziale spółki wybudowano nowy system odpylania ciągu technologicznego wielkiego pieca nr 2.

- Zrealizowane przez nas inwestycje ekologiczne przyniosły znaczące efekty, mierzone redukcją emisji dwutlenku węgla, zużycia wody i energii cieplnej w naszych zakładach - mówi Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Niezależnie od tego, czy wyciszaliśmy źródła hałasu czy zbieraliśmy elektrośmieci, nasze działania wynikały z poczucia odpowiedzialności za otoczenie - dodaje.

Jak twierdzi prezes Samaddar, w ciągu ostatnich lat zrealizowanych zostało 15 inwestycji, które przyczyniły się do ochrony powietrza w sąsiedztwie zakładów ArcelorMittal Poland. Przykładem jest budowa instalacji wdmuchiwania pyłu węglowego do wielkich pieców nr 3 i nr 5 w krakowskim oddziale spółki. Także w krakowskiej koksowni zakończył się proces wymiany baterii koksowniczych starego typu na nową baterię wielkokomorową. Trwająca modenizacja wydziału chemicznego krakowskiej koksowni zakończy się jeszcze w tym roku.

To nie jedyne inwestycje proekologiczne spółki. ArcelorMittal Poland stara się neutralizować odpady powstające w procesie produkcji. Obecnie ponad 70 procent wytworzonych odpadów jest poddawanych odzyskowi w instalacjach własnych firmy. Pozostała ilość to w znacznej mierze żużle, ktore znajdują zastosowanie w produkcji kruszyw drogowych.

Spółka nie rezygnuje z działań w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Średnia wartość wskaźnika CO2 na tonę stali wyprodukowanej w zakładach ArcelorMittal Poland wynosi około 1,6. ArcelorMittal Poland zamierza ograniczyć poziom emisji. W tym celu spółka realizuje program podnoszenia efektywności zużycia paliw i surowców, poprawia efektywność energetyczną zakładów oraz modernizuje linie technologiczne.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP