Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal: strajki i demonstracje są bezcelowe

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
08-12-2011 10:11
ArcelorMittal: strajki i demonstracje są bezcelowe
fot. PTWP

Europa zmaga się z poważnymi ekonomicznymi wyzwaniami - podkreśla Willie Smit, członek Komitetu Zarządzającego, wiceprezes i dyrektor personalny grupy ArcelorMittal. - Myślenie, że taki stan rzeczy nie odbije się na europejskim przemyśle stalowym, jest nierealistyczne.

W świetle obecnej sytuacji ekonomicznej w Europie, ArcelorMittal podjął w ostatnich miesiącach decyzje o czasowym wyłączeniu kilku instalacji w Europie, a także był zmuszony na stałe wyłączyć część surowcową w Liege.
Decyzje te były na bieżąco konsultowane w ramach dialogu społecznego prowadzonego z przedstawicielami związków zawodowych oraz z innymi osobami dotkniętymi skutkami tych decyzji.

7 grudnia związkowcy ze wszystkich oddziałów koncernu ArcelorMittal uczestniczyli w proteście organizowanym w europejskich spółkach koncernu ArcelorMittal, w ramach programu Europejska Solidarność - Dzień Akcji.

Chcieli zaprotestować przeciwko zamykaniu zakładów, planom restrukturyzacyjnym oraz cięć stanowisk pracy.

- ArcelorMittal szanuje prawo swoich pracowników do demonstracji - mówi Willie Smit, członek Komitetu Zarządzającego, wiceprezes i dyrektor personalny grupy ArcelorMittal. - Jednakże, biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, zarząd firmy jest przekonany, iż strajki zapowiadane w kilku lokalizacjach w Europie, a także demonstracja w Londynie są bezcelowe.

Jak dodaje Willie Smit czasowe lub stałe zaprzestanie produkcji nie jest decyzją łatwą dla żadnej firmy. Jednakże decyzje o wstrzymaniu produkcji stanowią odpowiedź na nadwyżkę zdolności produkcyjnych, z którą mamy obecnie do czynienia w Europie.

- Wiadomo, że Europa zmaga się z poważnymi ekonomicznymi wyzwaniami - podkreśla Willie Smit. - W związku z tym, że strefa euro znajduje się obecnie w okresie recesji jest prawdopodobne, że wzrost PKB w czwartym i pierwszym kwartale będzie ujemny. Myślenie, że taki stan rzeczy nie odbije się na europejskim przemyśle stalowym, jest nierealistyczne.

Obecny popyt na stal w Europie w przybliżeniu sięga jedynie 75 proc. stanu sprzed kryzysu. Powrót do przedkryzysowych wartości nie nastąpi zbyt szybko. Ignorowanie rzeczywistości gospodarczej i dalsza produkcja stali, na którą nie ma nabywców, byłaby dla ArcelorMittal w dłuższej perspektywie znacznie bardziej szkodliwa.

W obecnej sytuacji, w której koncern musi się zmierzyć dodatkowo z groźbą taniego importu z gospodarek rozwijających się, zmniejszony popyt na stal winien być zaspokajany przez najbardziej konkurencyjne huty. Inne działania byłyby krótkowzroczne i niedobre z punktu widzenia strategii biznesowej. Strategią koncernu jest ochrona długofalowych interesów hut w Europie i na świecie.

- Rozumiemy, że jest to trudne dla wszystkich zaangażowanych stron, ale poprzez stały dialog społeczny pracujemy nad zminimalizowaniem skutków tego stanu rzeczy - dodaje Willie Smit.- Staramy się znaleźć rozwiązanie dla 581 pracowników, dotkniętych zamknięciem części surowcowej w Liege, co pozwoli uniknąć zwolnień. Decyzje te zostały podjęte przez koncern nie ze złej woli, ale w dobrze rozumianym interesie całej grupy. Ich podjęcie było konieczne dla utrzymania konkurencyjności i równowagi przedsiębiorstwa - podsumowuje Willie Smit.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP