ARP: statki z Gdyni i Szczecina nie mogą być "zaaresztowane"

ARP: statki z Gdyni i Szczecina nie mogą być "zaaresztowane"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii uznał specustawę stoczniową, która dotyczy wyprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, za formę prawa upadłościowego. Oznacza to, że wyprodukowane przez oba zakłady statki nie mogą być "zaaresztowane" - powiedziała w środę PAP rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska.

Wyjaśniła, że wszystkie statki obu stoczni były budowane na prawie angielskim i dlatego o ich losie zdecydował brytyjski sąd. "Sąd uznał postępowanie kompensacyjne za postać postępowania upadłościowego. Dla wierzycieli oznacza to tyle samo, co postępowanie upadłościowe. Wyprodukowane przez stocznie i przekazane armatorom statki nie mogą być +zaaresztowane+. Zobowiązania stoczni wobec kontrahentów zagranicznych działających na mocy prawa Wielkiej Brytanii nie mogą być egzekwowane, a jedynie zgłoszone do listy wierzytelności" - wyjaśniła Sarzyńska.

"Roszczenia wierzycieli wobec obu zakładów będą mogły być zgłaszane jako wierzytelności, ale nie będzie można pod zastaw tych wierzytelności +zaaresztować+ statków. To jest pełne poczucie bezpieczeństwa dla armatorów, którzy zamówili i zbudowali statki w tych stoczniach" - dodała.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe części majątku stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank.

Minister skarbu Aleksander Grad w środę lub w czwartek spodziewa się decyzji MSWiA w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie. Decyzja ta pozwoli zawrzeć końcowe umowy o przeniesieniu własności nieruchomości obu stoczni na inwestora. Chodzi o zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na sprzedaż składników majątkowych stoczni, która wymagana jest w przypadku podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Inwestor założył w Polsce spółkę - Polskie Stocznie, która - jak zapewnia Grad - będzie prowadziła działalność w stoczniach.

18 maja komisarz ds. konkurencji UE Neelie Kroes na wspólnej konferencji z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem zapowiedziała pozytywne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie sprzedaży aktywów stoczni Gdynia i Szczecinie, a także programu restrukturyzacyjnego dla stoczni Gdańsk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ARP: statki z Gdyni i Szczecina nie mogą być "zaaresztowane"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!