Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bardzo dobre perspektywy przed rynkiem stali

Autor: Konstrukcje stalowe
07-02-2018 09:30 |  aktualizacja: 07-02-2018 09:25
Bardzo dobre perspektywy przed rynkiem stali

Jeśli połowa stali na świecie jest produkowana w Chinach, to każda dokonana u nich zmiana wywołuje reakcje, którym ani Europa, ani inne kraje świata nie mogą się przeciwstawić

Fot. PTWP

Obecnie toczy się kilkanaście postępowań antydumpingowych dotyczących wyrobów chińskich. Wspieramy Europę w tych działaniach, ale bezpośrednio nie widzimy z tamtej strony zagrożenia - mówi Stefan Dzienniak, Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo- -Handlowej, w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem.

 • W 2016 r. sprzedaliśmy 5,2 mln t stali, o 6% więcej niż rok wcześniej, z czego 4,8 mln t do krajów UE, a resztę do krajów trzecich
 • Ostatni wzrost cen stali na świecie jest efektem wzrostu, po 3 latach spadku, ceny rudy żelaza.
 • Od ponad roku obserwujemy też wzrost cen węgla koksującego, który w produkcji stali jest jednym z najważniejszych surowców.
Jak Pan ocenia sytuację polskiego rynku stali?

- Kondycja rynku wyrobów stalowych jest dobra. Jest stabilny z utrzymującą się od dłuższego czasu tendencją wzrostową.

Od 3 lat rok do roku poprawiamy roczne zużycie wyrobów stalowych: szacujemy, że w 2017 roku wyniosło ono ok. 13,5 mln t (w 2016 r. - 13,1 mln t, w 2015 r. - 12,5 mln t). Ale to nie jest szczyt naszych możliwości, bo obserwując przemysły konsumujące wyroby stalowe uważam, że w ciągu najbliższych 3 lat popyt osiągnie 15 mln t/rocznie.

To w znacznej mierze będzie zasługą rozwoju pewnych branż, jak np. przemysłu samochodowego, w tym części zamiennych, szeroko rozumianego sprzętu gospodarstwa domowego, którego Polska jest największym producentem w Europie, maszynowego czy taboru kolejowego. A także, co nam zajmie jeszcze przynajmniej 10 lat, budowy "dużej" infrastruktury: energetycznej oraz przesyłu i dystrybucji gazu - nie tylko gazociągów przesyłowych. Ogromne pieniądze przeznaczane są na modernizację armii, w czym ma uczestniczyć przemysł krajowy, a mówi się też o odbudowie potencjału wytwórczego polskich stoczni.

Co sprawiło, że ceny stali konstrukcyjnej tak wrosły - czy to trwała tendencja, czy jednorazowy impuls i sytuacja wróci do "normy"?

- Nie były to gwałtowne skoki. Nie można ich porównywać ze skokiem w krótkim czasie cen węgla. Dwa lata temu spadły do 90 USD/t, a następnie wzrosły do 250 USD/t. Wahania cen często są wywoływane poza Polską, ale ponieważ wyroby stalowe są produktem globalnym, więc każde zmiany cen w USA czy w Chinach, odbijają się, mniejszym lub większym echem, na całym świecie. W ostatecznym rachunku ważne są też ceny surowców. Ostatni wzrost na świecie cen stali jest efektem wzrostu, po 3 latach spadku, ceny rudy żelaza. Od ponad roku obserwujemy też wzrost, na szczęście niezbyt stabilny, cen węgla koksującego, który w produkcji stali jest jednym z najważniejszych surowców.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP