Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez zmian przepisów huty w Polsce zaczną upadać

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
07-02-2013 14:07
Bez zmian przepisów huty w Polsce zaczną upadać
Fot. (mat. pras. CMC Zawiercie)

Co trzecia tona prętów żebrowanych trafia na nasz rynek bez obciążenia podatkiem VAT. Nieuczciwym pośrednikom pozwala to zaniżać ceny poniżej pułapu opłacalności dla uczciwych dystrybutorów, a nawet dla producentów. Duży spadek zamówień grozi hutom zamykaniem linii produkcyjnych. Rozwiązaniem może być wprowadzenie zasady odwróconego VAT w handlu stalą.

W hucie CMC Zawiercie odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządów i związków zawodowych z CMC, ArcelorMittal Warszawa i Huty Celsa Ostrowiec, regionalnych central związkowych oraz Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej poświęcone problemom z oszustwami VAT. W ciągu ostatnich dwóch lat problem ten urósł do rozmiarów zagrażających stabilności rynku stali budowlanej w Polsce. - Grozi nam redukcja zatrudnienia, zamykanie linii produkcyjnych, a w dłuższej perspektywie zagrożone jest samo istnienie zakładu - mówi Dariusz Marchewka, wiceprezes i dyrektor finansowy ArcelorMittal Warszawa. W końcu stycznia zatrzymano tam produkcję stalowni i walcowni średnio na 10 dni.

Dla CMC Zawiercie spadek zamówień na pręty żebrowane także stanowi bardzo poważne zagrożenie. - Pręty stanowią około połowy naszej produkcji i spadek zamówień jest dla nas mocno odczuwalny. Załoga na razie wykorzystuje urlopy. Zaczęliśmy od zaległych, ale teraz sięgamy już po tegoroczne urlopy. To nie jest jednak rozwiązanie, bo one także wkrótce się skończą - mówi Danuta Nowicka, przewodnicząca NSZZ Solidarność w CMC Zawiercie.

Po spotkaniu wystosowano wspólne pismo, wzywające rząd do podjęcia kroków mających na celu zlikwidowanie tego procederu, podobnie jak udało się to zrobić w handlu złomem. W tej branży po siedmioletniej, nieskutecznej walce zlikwidowano problem wprowadzając zasadę odwróconego VAT – nie ma przepływu pieniędzy z tego tytułu na szczeblach pośrednich. Całość łańcucha transakcji rozlicza dopiero finalny odbiorca. Taki mechanizm jest dopuszczony przez prawo Unii Europejskiej i stosowany także w innych krajach.

Branża stalowa oczekuje od rządu konkretnych deklaracji do końca lutego. Związkowcy nie wykluczają podjęcia w późniejszym terminie akcji protestacyjnych.

Proceder wyłudzeń VAT jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla producentów prętów zbrojeniowych. Od tego asortymentu zaczął się proceder, ale ostatnio rozszerza się także na inne produkty stalowe. Według Iwony Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali obecnie nawet 40% używanych w Polsce prętów pojawia się na rynku w cenach pozbawionych podatku VAT. W ostatnich miesiącach wyłudzenia VAT pojawiły się także w segmencie blach.

Po spotkaniu jego uczestnicy opracowali stanowisko, które prezentujemy poniżej.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP