Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Boryszew: aluminium na mocnych wzrostach

Autor: WNP.PL (PIM)
18-05-2015 13:09
Boryszew: aluminium na mocnych wzrostach

Wolumeny sprzedaży grupy Boryszew wzrosły o 21,5 proc. , dochodząc do 79,7 tys. ton.

Fot. Fotolia

Grupa kapitałowa Boryszew o jedną piątą zwiększyła wolumeny sprzedaży i wielkość przychodów. Zyski wzrosły bardziej. Największy przyrost wolumenów sprzedaży odnotowano w segmencie Aluminium, który była także w czołówce sprzedaży.

Wolumeny sprzedaży grupy Boryszew wzrosły o 21,5 proc. , dochodząc do 79,7 tys. ton. W ujęciu ciągnionym dwunastomiesięcznym wolumeny produkcji rosną od czerwca 2012. Największy wzrost zanotował Oddział NPA Skawina, w którym niedawna modernizacja i uruchomienie dodatkowej linii walcowniczej znacznie zwiększyło moce produkcyjne. Wzrost produkcji Skawiny wynosił więc 64,5 proc. Nieco ponad czterdziestoprocentowy wzrost produkcji zanotowały także Zakłady Aluminium Konin to częściowo wynik modernizacji, a częściowo niskiej bazy porównawczej, bo trwający w pierwszym kwartale ubiegłego roku proces modernizacji zmniejszył wówczas wolumeny.
W tej sytuacji trudno się dziwić, że w sumie największy przyrost wolumenów zanotował segment Aluminium, przeskakując z 21,3 tys. ton na 31,6 tys. ton. Na wzrostach także segmenty Miedzi oraz Cynku i Ołowiu. W segmencie wyrobów chemicznych spadek.

Pod względem przychodów największy przyrost zanotowano w segmencie Handel i pozostałe, który przed rokiem przyniósł 44,3 mln złotych, a w pierwszym kwartale tego roku 133 mln złotych. Aluminium skoczyło z 215,7 mln zł na 367,7 mln złotych, Cynk i Ołów ze 138,7 mln złotych do 207,1 mln złotych natomiast przychody Miedzi z 234,5 mln zł do 230 mln zł. Na spadkach także Motoryzacja i Wyroby chemiczne. W sumie przychody ze sprzedaży wyniosły 1,492 mld złotych, co w zestawieniu rok do roku oznacza wzrost o 21,5 proc.

Zysk brutto na sprzedaży wzrósł o 22 proc., sięgając 129,698 mln złotych. W poszczególnych segmentach wzrosty wyniku operacyjnego (EBIT) zanotowały Aluminium, Cynk i Ołów, Wyroby chemiczne, Działalność Holdingowa, a także Handel i pozostałe. Spadek natomiast zanotowano w segmentach Motoryzacja i Miedź. W przypadku Motoryzacji spadek był szczególnie dotkliwy - z 16,2 mln zł do 8,4 mln zł. Może to zastanawiać w zestawieniu z głosami innych firm, które zauważają poprawę na motoryzacyjnym rynku, a to prowadzi do poprawy wyników. W wynikach grupa wiąże to głównie z "niższą sprzedażą narzędzi oraz zakończeniem okresu obowiązywania podwyższonych cen w BKD Niemcy na produkty sprzedawane do Grupy Volkswagen (zgodnie z podpisaną umową handlową w 2011 roku)". Z drugiej strony ponadprzeciętne wyniki osiągnięte w ilości zafakturowanych projektów w I kwartale 2014 roku bardzo wysoko ustawiły poprzeczkę do porównań.

Zysk netto grupy wzrósł o 145 proc., sięgając 36,821 mln złotych.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Boryszew SA [BRS]

kurs:

9.23 PLN 0.17 (1.88%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP