PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bowim: poprawa wyników w niesprzyjających warunkach

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
24-03-2015 14:52
Bowim: poprawa wyników w niesprzyjających warunkach

Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku Bowim nieco zwiększył wysokość przychodów i znacznie poprawił zyski.

Dla branży dystrybucji wyrobów stalowych 2014 rok był trudnym okresem. Pomimo zauważalnego od końca 2013 roku ożywienia w gospodarce, od początku 2014 roku ceny stali i produktów stalowych spadały po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Zaobserwowane wrześniowe wzrosty cen były niewspółmierne z wcześniejszymi ich spadkami, co więcej nawet ich nie zrekompensowały - uważa Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu.
W omawianym okresie grupa kapitałowa Bowim osiągnęła skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży na poziomie 690 mln złotych, a więc na poziomie niemal identycznym do ubiegłorocznych, kiedy przychody wyniosły 688 mln złotych. Jednostkowe przychody netto ze sprzedaży Bowim kształtowanych się odpowiednio na poziomie 751 mln złotych i 765 mln. Zdaniem zarządu główny wpływ na poziom przychodów miały utrzymujący się spadkowy trend cen na rynku stali oraz ostra konkurencja wśród dystrybutorów wyrobów hutniczych. -

- O ile producenci spadki cen mogli w jakiejś mierze rekompensować spadającymi cenami surowców, o tyle w branży dystrybucyjnej, która zaopatruje się w stal u producentów, przechowuje ją a następnie sprzedaje, spadkowy trend oznacza, że sprzedaż odbywa się kosztem osiąganej marży - mówi Jacek Rożek.

EBIT Grupy wyniósł 11,312 mln złotych i był wyższy od ubiegłorocznego o 28,9 proc. Jednostkowe wyniki spółki to 8,8 mln złotych. Skonsolidowany zysk brutto był wyższy od ubiegłorocznego o 88,6 proc. i wyniósł 3,845 mln złotych. Jeszcze bardziej wzrósł wynik netto: 3,801 mln złotych, to o 165,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Zdaniem zarządu przełomowym wydarzeniem minionego roku było dla spółki zawarcie aneksu do porozumienia inwestycyjnego z Konsorcjum Stali, które zakończyło wielomiesięczny spór dotyczący wykupu znajdujących się w posiadaniu Konsorcjum akcji Bowimu.

„Przy niesprzyjającym otoczeniu rynkowym związanym z nikłymi nakładami inwestycyjnymi i niestabilnością cen na wyroby hutnicze spór ten był kolejnym argumentem używanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas negocjacji dotyczących zwiększenia ekspozycji ubezpieczeniowej dla spółek grupy kapitałowej. Sytuacja ta powodowała, iż grupa kapitałowa Bowim nie mogła w pełni wykorzystywać potencjału sprzedażowego” - napisano w liście do akcjonariuszy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP