PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bowim z kolejną decyzją UKS

Autor: wnp.pl (PIM)
07-04-2016 11:49
Bowim z kolejną decyzją UKS
Fot. Shutterstock.com

Bowim otrzymał dwie decyzje dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach - jedna dotyczy przedawnienia podatku, druga kwestionuje zerową stawkę VAT i określa należny podatek na ponad 2 mln złotych.

Obydwie wydane z końcem marca decyzje dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach dotyczą zakwestionowania prawa Spółki do stosowania stawki 0 proc. do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Pierwsza decyzja dotyczy okresu październik 2007 r. - listopada 2007 r. i jest umorzeniem postępowanie w sprawie z września 2012 roku, z uwagi na upływ terminu przedawnienia. Kwota podatku, która uległa przedawnieniu wynosi 538 056 zł.
Druga decyzja dotyczy okresu grudzień 2007 r. - kwiecień 2008 r. i określa zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku VAT w dokładnie takiej samej wysokości jak wskazane w decyzji z dnia 21.09.2012 r. tj. w kwocie 2 070 754,00 złotych. Decyzja ta jest decyzją nieprawomocną. Nie jest decyzją ostateczną i nie podlega wykonaniu.

W opinii spółki decyzja ta jest niezasadna. „W wyniku analizy przeprowadzonej przez UKS postawiono spółce zarzut braku należytej staranności w zakresie weryfikacji kontrahentów, działania w złej wierze poprzez domniemanie, że transakcje dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów miały charakter pozorny, i że te działania spółki spowodowały uszczuplenie należności podatkowych polegające na bezpodstawnym zastosowaniu zerowej stawki VAT, gdyż towar objęty transakcjami ze wskazanymi w ww. decyzji zagranicznymi podmiotami faktycznie nie opuścił terenu Polski i to pomimo faktu, że emitent dysponuje dokumentami, które potwierdzają zarówno taki wywóz jak i rozładunek towaru poza granicami kraju” - czytamy w komunikacie Bowimu.

Spółka podkreśla, że żaden z tych dokumentów nie został wystawiony przez nią, bowiem za wywóz oraz rozładunek towarów odpowiadali kupujący i działające na ich zlecenie firmy przewozowe. Zarząd Bowimu uważa, że dołożono „należytej staranności w zakresie okoliczności zawarcia kwestionowanych transakcji i ich dokumentacji” i zamierza złożyć odwołanie, wnosząc w szczególności o uchylenie wskazanej wyżej decyzji podatkowej, jako niezgodnej z prawem.

Bowim przypomina, iż „wymieniona wcześniej decyzja ma zawiązek i opiera się w zdecydowanej większości na decyzji nr PT I/1/440701/115-121/12/ASK1 5976/2013 dyrektora Izby Skarbowej z 28 stycznia 2013r. zobowiązującej spółkę do nadpłaty zaległego podatku za okres 10/2007-04/2008 w kwocie 2 608 8107 z odsetkami podatkowymi od której spółka odwołała się i w efekcie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który to sąd w wydanym wyroku uchylił decyzję dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej i orzekł iż decyzja nie podlega wykonaniu”. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ze skargą kasacyjną dyrektora Izby Skarbowej, zobowiązując organy podatkowe do ponownego wydania decyzji podatkowej, z uwzględnieniem wszystkich wytycznych przekazanych im przez WSA.

W związku z tym do kasy Bowimu wróciło 3,865 mln złotych, stanowiących zwrot tego podatku wraz z odsetkami.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 879 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP