Branża hutnicza czeka na zmiany w akcyzie

Branża hutnicza czeka na zmiany w akcyzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem przedstawicieli branży hutniczej zwolnienie z podatku akcyzowego od energii elektrycznej jest kluczowe dla możliwości konkurowania polskiego hutnictwa na rynku europejskim.

W poniedziałkowym spotkaniu poświęconym rządowemu programowi "Śląsk 2.0" zorganizowanym w Krakowie przez posła PO Ireneusz Rasia uczestniczyli posłowie PO, samorządowcy, przedstawiciele Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentanci hut oraz hutniczych związków zawodowych z Małopolski.

"To, czy hutnictwu będzie się powodziło zależy dziś w większym stopniu od otoczenia prawnego, w którym funkcjonuje, aniżeli od samych hutników, inżynierów i technologów, którzy udoskonalają maszyny, urządzenia i technologie" - mówił prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach Stefan Dzienniak.

Jak podkreślił, dyrektywa EU zezwala na wyłączenia z podatku akcyzowego, a Polska jest jednym z niewielu krajów Wspólnoty, które ich nie stosują. "Metalurgia ma prawo do wyłączenia z podatku akcyzowego i na to liczymy" - mówił dziennikarzom. "Cały sektor hutniczy od 2009 r. walczy o przetrwanie. Ostatnie lata to było ciągłe balansowanie na granicy zysku lub strat. Dzisiaj zapowiedzi dotyczące zwolnienia z części kosztów OZE i z akcyzy dają realną i szybką perspektywę niższych kosztów. Te niewydane pieniądze będą mogły być przeznaczone na inwestycje i z tego, co wiem inwestycje będą. Po ArcelorMittal takie deklaracje złoży CMC Poland w Zawierciu" - powiedział Dzienniak.

Raś mówił PAP, że rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o akcyzie już na najbliższym posiedzeniu, a posłowie będą nad nim pracować niezwłocznie po tym, jak wpłynie on do Sejmu. "Myślę, że akcyza będzie taka, żeby nasz przemysł hutniczy był konkurencyjny wobec graczy z UE" - powiedział Raś. "Cieszę się, że w konsekwencji programu +Śląsk 2.0+ bardzo dużo, jeśli chodzi o przemysł hutniczy, zyska Małopolska. To nie tylko kwestia przyszłości ArcelorMittal w Polsce, ale wielu firm kooperujących z krakowską hutą" - dodał.

Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, które przedstawił Dzienniak, na koniec 2014 r. zdolności produkcyjne stali na świecie wynosiły 2,2 mld ton, wyprodukowano 1 mld 637 mln ton, a zużycie wyniosło 1 mld 535 mln ton. W UE zdolności produkcyjne stali to obecnie 233 mln ton, produkcja - 169 mln ton, zużycie 146 mln ton. W Polsce produkcja stali w 2014 r. wyniosła 8,5 mln t. Na rzecz hutnictwa pracuje w naszym kraju 13 tys. 311 firm (jako dostawcy surowców i materiałów), a 6 tys. 618 firm to odbiorcy produktów stalowych.

Prezes HIPH podkreślił, że w związku z inwestycjami drogowymi, kolejowymi, w energetyce i gazownictwie w Polsce będzie w najbliższych latach ogromny rynek zbytu dla wyrobów stalowych. "Mamy nowoczesne zakłady, mamy najmłodszy średni wiek instalacji w UE, mamy identyczne instalacje najlepszych światowych producentów, mamy rynek zbytu, ale przegrywamy na europejskim rynku z powodu obowiązujących u nas regulacji" - wskazał Dzienniak. "Hutnictwo płaci ok. 120 mln zł rocznie akcyzy. Należymy do nielicznych wyjątków w UE. To jeden z elementów, który odbiera hutnictwu konkurencyjność wobec innych producentów w UE" - dodał.

Jak podał, udział podatków i wsparcia OZE w kosztach zakupu energii to blisko 21 proc., a jeśli dołożyć jeszcze opłaty za przesył energii to w sumie 40 proc. kosztów, podczas gdy np. w Niemczech firmy energochłonne nie płacą za przesył.

"Mamy nadzieję, że prace nad projektem ustawy dotyczącej akcyzy zostaną przeprowadzone jeszcze w tej kadencji Sejmu i że prezydent nie będzie miał wątpliwości, że sektorowi energochłonnemu taki przywilej się należy, żebyśmy mogli konkurować z hutnictwem europejskim" - dodał.

30 czerwca rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął program "Śląsk 2.0", który zawiera zapowiedź rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorstw energochłonnych. To m.in. zwolnienie firm energochłonnych z części kosztów finansowania wsparcia odnawialnych źródeł energii i częściowe zwolnienie z akcyzy na prąd.

Po przyjęciu przez rząd tego programu ArcelorMittal zdecydował, że zainwestuje w swym oddziale w Krakowie ponad 500 mln zł. Remontowany ma być wielki piec oraz powiększone zdolności produkcyjne walcowni gorącej i ocynkowni. "Deklaracje deklaracjami, a my czekamy na konkrety przy remoncie wielkiego pieca.

Wszystko wskazuje na to, że do jego remontu dojdzie. Liczymy na to, że oprócz utrzymania produkcji w krakowskiej hucie wzrośnie zatrudnienie" - mówił w poniedziałek dziennikarzom przewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland SA Krzysztof Wójcik. "Czekamy na uchwalenie ustawy o akcyzie. Miejmy nadzieję, że program +Śląsk 2.0+ w swoich szczegółowych zapisach pomoże hutnictwu i przemysłowi energochłonnemu" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża hutnicza czeka na zmiany w akcyzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!