XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Branża spawalnicza na tle gospodarki w okresie wahań koniunkturalnych w latach 2006 - 2012

Branża spawalnicza na tle gospodarki w okresie wahań koniunkturalnych w latach 2006 - 2012
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zgodnie z przyjętą terminologią określenie "branża" zarezerwowane jest zwykle dla produkcji jednego rodzaju wyrobów. W przypadku spawalnictwa potencjał branży wynika z udziału technologii spajania w procesach produkcji większości wyrobów i konstrukcji wytwarzanych ze stali, metali nieżelaznych i ich stopów, jak również z tworzyw sztucznych, materiałów kompozytowych, ceramicznych, multimateriałów, a nawet drewna. Wyroby te w postaci mostów, instalacji i kotłów energetycznych, rurociągów, samochodów, konstrukcji budowlanych, sprzętu gospodarstwa domowego, itd. wytwarzane są w ponad 100 różnych branżach polskiej gospodarki.

Terminem spajanie określa się zwykle trzy podstawowe technologie, tj.: spawanie, zgrzewanie i lutowanie. Ten bardzo ogólny podział nie odzwierciedla jednak skali i możliwości ich zastosowania oraz roli, jaką odgrywają w procesach produkcji i gospodarce.

Według normy PN-EN ISO 4063:2011E "Spawanie i procesy pokrewne -- Nazwy i numery procesów" w ramach wymienionych trzech głównych technologii, tj. spawania, zgrzewania i lutowania oraz cięcia i żłobienia, jako procesów pokrewnych, istnieje 46 różnych metod oraz około 100 ich odmian dostosowanych do łączenia zróżnicowanych materiałów konstrukcyjnych.

Skala zastosowania technologii spajania i technik pokrewnych

Stal, mimo wzrastającego zużycia aluminium i tworzyw sztucznych, pozostaje nadal podstawowym materiałem konstrukcyjnym, dlatego też to jej zużycie przyjęto za podstawę do analizy branży spawalniczej. Szacuje się, że około 65 % stalowych wyrobów walcowanych (czyli w Polsce, w zależności od koniunktury, od 3,5 do 5 mln ton) przetwarzanych jest na konstrukcje i wyroby spawane m.in. za pomocą technik spawalniczych (rys. 1).

Rysunek 1 pokazuje wpływ wahań koniunkturalnych na zużycie wyrobów walcowanych na gorąco. W roku 2009, w porównaniu do okresu prosperity z roku 2007, ich zużycie spadło o 2,9 mln ton, czyli o ponad 36 %. Okres ożywienia gospodarczego w latach 2010 - 2011 wpłynął na wzrost zużycia wymienionych wyrobów o około 1,8 mln ton. Ponowne osłabienie koniunktury w roku 2012 nie było już tak dotkliwe, jak w roku 2009. W porównaniu do roku poprzedniego spadek zużycia wyniósł jedynie 0,2 mln ton. Do roku 2012 zużycie wyrobów walcowanych na gorąco nie osiągnęło jednak poziomu z roku 2006, czyli roku poprzedzającego największe ożywienie gospodarcze w ostatnim dziesięcioleciu. Zmiany te miały wpływ na koniunkturę w branży spawalniczej.

Spośród 22 działów przetwórstwa przemysłowego, 6 (będących głównymi użytkownikami technik spawalniczych tj. produkcja: metali, wyrobów z metali, maszyn i urządzeń, samochodów osobowych, przyczep i naczep, pozostałego sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych) zużywa około 95 % wyrobów walcowanych (rys. 2).

Ze struktury zużycia wyrobów walcowanych wynika, że w okresie lat 2006 - 2011 nastąpił wzrost zużycia w takich działach, jak: wyroby z metali o 7,4 %, samochody osobowe, przyczepy i naczepy o 0,5 %, urządzenia elektryczne o 0,3 %, natomiast spadek miał miejsce w produkcji: metali o 6 %, maszyn i urządzeń o 2,2 %, pozostałego sprzętu transportowego o 2,4 %. Wyroby z metali to najważniejszy, z punktu widzenia zastosowania technologii spawania, dział przemysłu (rys. 2).

Na skalę zastosowania technologii spawania wpływ mają m.in. zmiany dotyczące zatrudnienia i liczby przedsiębiorstw (według nomenklatury statystycznej tzw. podmiotów gospodarczych), jakie zachodzą w działach przemysłu stosujących techniki spawalnicze.

Na przestrzeni lat 2006 - 2012 liczba podmiotów gospodarczych w wymienionych działach wzrosła z 7574 do 7774, czyli jedynie o 200 firm. Praktycznie nie zmieniła się struktura firm z punktu widzenia liczby zatrudnionych. Firmy należące do sektora tzw. małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), czyli zatrudniające do 250 pracowników, stanowią 93 % ogólnej liczby przedsiębiorstw. Jedynie 7 % to firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, czyli firmy duże (rys. 3).

Jak wynika z tablicy 1, w 2012 roku 7774 przedsiębiorstw zajmowało się produkcją: metali, wyrobów z metali, urządzeń elektrycznych, maszyn i urządzeń, pojazdów samochodowych i sprzętu transportowego, czyli wyrobów wymagających zastosowania technologii spajania. To około ¼ wszystkich firm w dziale przetwórstwa przemysłowego, zatrudniających 697,5 tys. osób co stanowi 34 % ogółu pracujących w przetwórstwie. Produkcja wyrobów z metali, która w najszerszym zakresie wykorzystuje procesy spawalnicze stanowi najliczniejszą grupę, zarówno z punktu widzenia ilości przedsiębiorstw (4426), jak i ilości zatrudnionych (234 tys. osób).

Trudno określić ilość firm stosujących technologie spawania w dziale "budownictwo", ponieważ część firm wytwarza materiały budowlane i prowadzi budowy nie stosując technologii spawania. Według danych amerykańskich udział spawania w całkowitych kosztach robocizny w budownictwie oscyluje wokół 13 % (rys. 4).

W dziale budownictwo obiekty inżynierii lądowej i wodnej (np. drogi szynowe, mosty, wiadukty, rurociągi) są jedynie przykładem konstrukcji budowanych z zastosowaniem technologii spajania. W proces ich wytwarzania zaangażowanych jest ponad 15 tys. firm zatrudniających ponad 150 tys. osób, co stanowi ponad 25 % ogółu zatrudnionych w budownictwie. Budynki przemysłowe, magazynowe i biurowce to kolejne konstrukcje, których budowa związana jest ze spawalnictwem. Również szeroko rozumiany sektor usług oferujący różnego typu naprawy, badania, szkolenie, z wykorzystaniem technik spawalniczych wpływa na obraz potencjału branży spawalniczej.

Szacuje się, że w zależności od koniunktury w spawalnictwie bezpośrednio lub pośrednio pracuje od 120 do 180 tys. osób. Są to spawacze, którzy stanowią najliczniejszą grupę, pracownicy nadzoru spawalniczego, kontroli jakości, osoby zatrudnione przy produkcji urządzeń i materiałów spawalniczych oraz ich dystrybucji i serwisie, osoby prowadzące szkolenie i edukację personelu spawalniczego oraz pracownicy sektora badawczego.

Rola branży spawalniczej w procesach produkcji i gospodarce

O roli branży spawalniczej w polskiej gospodarce może świadczyć wiele czynników. Należą do nich, m.in.: liczba firm zaangażowanych w produkcję wyrobów oraz konstrukcji spawanych, udział działów przemysłu stosujących technologie spawalnicze w produkcji sprzedanej i tworzeniu wartości dodanej brutto (tabl. 2 i 3).

Z przytoczonych w tablicy 2 danych wynika, że pomimo spowolnienia gospodarczego udział, ściśle związanych ze spawalnictwem działów przemysłu, tj. produkcji wyrobów z metali i obiektów inżynierii lądowej i wodnej, w produkcji sprzedanej przemysłu ogółem wzrósł odpowiednio z 6,7 do 7,9 % oraz z 15,4 do 27,5 %.

Produkcja wyrobów z metali stanowiła największy udział w tworzeniu wartości dodanej brutto, tj. 7,8 % oraz 7, 7 % odpowiednio w latach 2006 i 2012 (tabl. 3).

Wkład spawalnictwa w tworzenie wartości dodanej w poszczególnych działach i sekcjach jest zróżnicowany. W Polsce nie prowadzono dotychczas badań w tym zakresie. Pomimo indywidualnej klasyfikacji dla poszczególnych państw, można jednak wykorzystać wyniki badań z innych krajów, ponieważ obrazują one, w jakim stopniu poszczególne działy i sektory gospodarki są powiązane ze spawalnictwem. Jak wynika z rysunku 4, w sektorach gospodarki USA najwyższy udział spawania w całkowitych kosztach robocizny ma miejsce w przemyśle ciężkim (15,97 %) oraz w budownictwie (13 %).

W przypadku lotnictwa, elektroniki i motoryzacji udział ten wynosił odpowiednio od 0,63 do 2,63 %. Trzeba jednak podkreślić, że w tych sektorach zastosowanie znajdują najbardziej zaawansowane technologie spawania oraz, że postęp w materiałach konstrukcyjnych i technologiach spawania może wpływać na zmianę tej statystyki. [1]

Według badań prowadzonych w Niemczech udział technologii spawania w wartości dodanej wytworzonej przez branże: "budowa pojazdów" wynosił 7,1 %, konstrukcje metalowe 4,5 %, a budowę maszyn 1,8 %. Dane te bez większego błędu można odnieść również do warunków polskich. Ocenia się, że średnio 5 % wartości dodanej brutto wytwarzanej przez sektory gospodarki związanej ze spawalnictwem generowana jest przez technologie spawania.[2]

Z analizy dynamiki produkcji sprzedanej w 6 działach przemysłu stosujących techniki spawalnicze wynika, że osłabienie koniunktury w największym stopniu dotknęło dział "pozostały sprzęt transportowy" (tj. m.in. statki, tabor kolejowy i tramwajowy itp.). O ile w tej branży nastąpił, w porównaniu do roku 2009, wzrost produkcji w kolejnych latach, o tyle producenci maszyn i urządzeń do roku 2012 nie osiągnęli poziomu sprzedaży z bazowego roku 2006. Pozytywnie na tle przedstawionych branż wyróżniają się: "produkcja wyrobów z metali" oraz "urządzenia elektryczne", których kryzys w roku 2009 dotknął w relatywnie mniejszym stopniu (rys. 5).

W przeciwieństwie do innych branż gospodarki, produkcja konstrukcji stalowych w kryzysowym 2009 roku spadła, w porównaniu do roku 2008, jedynie o 30 tys. ton, to jest mniej, niż w kolejnym okresie osłabienia gospodarczego, czyli w roku 2012, w którym spadek do roku poprzedniego wyniósł około 50 tys. ton. Chociaż eksport konstrukcji stalowych nie osiągnął jeszcze poziomu z najkorzystniejszego roku 2008, to jednak widać, że branża odbudowuje swoją pozycję na rynku, poprzez sukcesywny wzrost produkcji oraz pozytywną relację cen konstrukcji eksportowanych i importowanych w roku 2012. Potwierdzają to dane dotyczące np. produkcji i eksportu konstrukcji stalowych, w ramach których konstrukcje budownictwa inżynieryjnego, mosty, wieże i maszty, budynki stalowe prefabrykowane itp., wytwarzane są przy zastosowaniu wyrobów walcowanych łączonych za pomocą m.in. technologii spawania (rys. 6 i 7).

Z danych zawartych na rysunkach 1, 5, 6 i 7 widać, że wahania koniunkturalne znajdują odzwierciedlenie we wszystkich analizowanych branżach, jednak ze zróżnicowaną siłą i w różnym okresie. Często spadek w jednej branży rekompensowany jest wzrostem w innej. Przykładowo kryzys w produkcji sprzętu transportowego w 2010 r. rekompensowany był, w pewnym zakresie wzrostem sprzedaży wyrobów z metali, samochodów przyczep i naczep oraz urządzeń elektrycznych. Podkreślić należy relatywnie dużą dynamikę działu "wyroby z metali", czyli największego użytkownika technologii spawania.

Relacje pomiędzy liczbą podmiotów gospodarczych a wartością produkcji sprzedanej

Na uwagę zasługują relacje pomiędzy strukturą firm według liczby, a strukturą według produkcji sprzedanej, ponieważ wskazują, które firmy generują największą wartość sprzedaży. W przypadku analizy 6 działów, jako całości, sprawdza się w pewnym sensie reguła Pareto, tzn. największa sprzedaż jest generowana przez najmniejszą ilość firm, z tym, że są to firmy duże. Wartość produkcji sprzedanej około 68 % firm zatrudniających do 50 osób (danymi nie są objęte firmy zatrudniające do 9 osób) stanowi jedynie 9 % ogólnej sprzedaży analizowanych firm. Natomiast 7 % firm sprzedaje produkty, których wartość w strukturze sprzedaży stanowi 70 %. Wartość produkcji sprzedanej około 25% firm zatrudniających od 51 do 250 osób stanowi 21%. Okazuje się, że zmiany koniunkturalne w latach 2006 - 2012 nie miały wpływu na strukturę firm z punktu widzenia zatrudnienia i produkcji sprzedanej (tabl. 4).

Szczegółowa analiza poszczególnych działów przemysłu związanych ze spawalnictwem, wskazuje, że w przypadku produkcji wyrobów z metali, to nie duże, lecz małe i średnie firmy pełnią wiodącą rolę w wartości produkcji sprzedanej. Ich udział w strukturze sprzedaży stanowił, odpowiednio 66 i 64 % w latach 2006 i 2012. Wzrost udziału w sprzedaży firm dużych z 34 do 36 % w analizowanych latach, przy zmniejszeniu udziału liczby firm z 4 do 3 % wskazuje na niewielki wzrost koncentracji produkcji w dużych firmach (tabl. 5).

Dział "produkcja wyrobów z metali" to jeden z największych użytkowników technologii spawania, a zarazem materiałów, urządzeń spawalniczych oraz wszelkiego rodzaju usług związanych z produkcją konstrukcji i wyrobów spawanych (np. NDT, usługi badawcze itp.).

Wpływ wahań koniunktury na rynek urządzeń i materiałów spawalniczych

Okres wahań koniunkturalnych znalazł odzwierciedlenie w produkcji, eksporcie, imporcie oraz w zapotrzebowaniu na urządzenia spawalnicze i materiały dodatkowe do spawania. Załamanie gospodarcze w 2009 roku najbardziej odczuli krajowi producenci urządzeń spawalniczych i części, których produkcja sprzedana w wymienionym roku spadła w porównaniu do lat 2007-2008 o około 50 %. Mniejszy, bo około 30 % spadek, miał miejsce w przypadku tzw. rynku (produkcja - eksport + import) urządzeń i części spawalniczych, ponieważ firmy kupowały urządzenia nie tylko producentów krajowych, ale również urządzenia importowane (rys. 8).

Z porównania danych przedstawionych na rysunkach 5 i 8 widać, że dynamika sprzedaży w działach przemysłu stosujących techniki spawalnicze nie ma bezpośredniego przełożenia na dynamikę popytu na urządzenia spawalnicze. W przeciwieństwie do okresu załamania gospodarczego w roku 2009, który zaznaczył się poważnym spadkiem popytu, okres ożywienia nie znalazł odzwierciedlenia w dynamice zakupu urządzeń.

Firmy, w obawie przed spadkiem sprzedaży, w kolejnych latach nie inwestowały w nowe urządzenia spawalnicze. Konsekwencją tego jest sytuacja, w której wartość rynku urządzeń w roku 2012 jest niższa o około 28 % od poziomu z roku 2006. Krajowi producenci rekompensują mniejszy popyt na urządzenia spawalnicze wzrostem eksportu. W roku 2012 eksport urządzeń spawalniczych dwukrotnie przekroczył poziom z roku 2006. Import urządzeń spawalniczych w latach 2006 - 2012 miał stabilny charakter. Wahania nie przekraczają 18 % (rys. 8).

Z dynamiki rynku elektrod wynika, że po roku 2010 spada produkcja i eksport elektrod otulonych. Wzrost importu nie rekompensuje tych spadków, skutkiem czego ich zużycie w roku 2012 było o około 50 % niższe niż w roku 2006. Spadek zużycia elektrod wynika zarówno z ilości i rodzaju spawanych konstrukcji (mniej spawania podczas montażu, z uwagi na ograniczanie inwestycji), jak i z ogólnych tendencji zastępowania spawania elektrodami otulonymi spawaniem drutami pełnymi lub proszkowymi (rys. 9).

Rynek drutów proszkowych zareagował na spowolnienie gospodarcze, zarówno w roku 2009, jak i w 2012. Niemniej jednak pozytywnie należy ocenić wzrost produkcji i eksportu oraz wzrostową tendencję zużycia drutów proszkowych w okresie lat 2009 -2012 (rys. 10).

Wykresy przedstawiające dane dotyczące rynku elektrod otulonych i drutów proszkowych wskazują, że w okresie wahań koniunktury przedsiębiorcy inaczej, niż w przypadku urządzeń spawalniczych, reagują na zapotrzebowanie na materiały dodatkowe do spawania. Spadek popytu na materiały w okresie spowolnienia gospodarczego nie jest tak głęboki jak w przypadku urządzeń. Przedsiębiorcy nie muszą inwestować w nowe urządzenia, ale muszą kupić druty lub elektrody, aby połączyć elementy w zamówioną i zaprojektowaną konstrukcję.

W przyszłości zużycie materiałów dodatkowych nie musi być wyznacznikiem skali zastosowania technologii spawania, ponieważ nowoczesne metody (spawanie laserowe, elektronowe, itp.) umożliwiają łączenie elementów bez zastosowania materiałów dodatkowych do spawania.

Podsumowanie

Spawalnictwo, z uwagi na skalę zastosowania wywiera istotny wpływ na gospodarkę kraju. Ponad 40 różnych metod spawania i około 100 ich odmian znajduje zastosowanie przy produkcji konstrukcji i wyrobów spawanych w ponad 100 branżach polskiej gospodarki. Przetwórstwo przemysłowe obejmuje 24 działy przemysłu. Sześć z nich (tj. produkcja metali, wyrobów z metali, maszyn i urządzeń, samochodów osobowych, przyczep i naczep, pozostałego sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych) zużywa około 95 % wyrobów walcowanych. Wyroby te przetwarzane są na konstrukcje finalne m.in. przy wykorzystaniu technik spawalniczych w około 8 tys. firm reprezentujących przemysł oraz budownictwo. Szacuje się, że w zależności od koniunktury, w branży spawalniczej pracuje od 120 do 180 tys. osób.

Wnioski

1. Wahania koniunktury gospodarczej w okresie lat 2006 - 2012 znalazły odzwierciedlenie w branży spawalniczej. Ich miernikiem są m.in. zmiany w zużyciu wyrobów walcowanych, liczbie i strukturze firm stosujących techniki spawalnicze, wartości produkcji sprzedanej i produkcji dodanej, popycie na urządzenia i materiały dodatkowe do spawania.
2. Zużycie wyrobów walcowanych, przetwarzanych na produkty finalne, m.in. za pomocą technik spawalniczych w kryzysowym 2009 roku spadło o 36 % w porównaniu do roku 2007. Pomimo ożywienia gospodarczego w latach 2010 - 2011, nie osiągnęło poziomu z bazowego roku 2006. Powodem było m.in. ponowne osłabienie koniunktury w roku 2012.
3. W okresie lat 2006 - 2012 zużycie wyrobów walcowanych wzrosło w 3 z analizowanych 6 działów, tj. w produkcji wyrobów z metali z 34,8 % do 42,2 %, samochodów osobowych z 3,4 % do 3,9 % i urządzeń elektrycznych z 0,6 % do 0,9 %. Działy te, charakteryzują się większą odpornością na wahania koniunktury i dużą dynamiką wzrostu sprzedaży.
4. Największy, spośród 6 analizowanych działów, udział w strukturze tworzenia wartości dodanej brutto ma produkcja: "wyrobów z metali" oraz " pojazdów samochodowych, przyczep i naczep". W roku 2012 odpowiednio 7,7 % oraz 5,7 %.
5. W okresie lat 2006 - 2012 liczba podmiotów gospodarczych w 6 działach przemysłu wzrosła o 200 firm. Nie zmieniła się struktura firm z punktu widzenia zatrudnienia. 93 % to małe i średnie przedsiębiorstwa, tzw. MSP, a 7 % to firmy duże zatrudniające powyżej 250 pracowników.
6. W przypadku "produkcji wyrobów z metali" (w przeciwieństwie do pozostałych analizowanych działów), to nie duże, lecz małe i średnie firmy pełniły wiodącą rolę w produkcji sprzedanej. Ich udział w strukturze sprzedaży stanowił odpowiednio 66 i 64 % w latach 2006 i 2012.
7. Okresy załamania gospodarczego szczególnie dotkliwie wpłynęły na popyt na urządzenia spawalnicze. Wzrost dynamiki sprzedaży w 6 najważniejszych dla spawalnictwa działach przemysłu nie przełożył się na wzrost popytu na urządzenia spawalnicze. Wartość rynku urządzeń w 2012 roku nie osiągnęła stanu z roku 2006.
8. Wzrasta dynamika zużycia drutów proszkowych. Zużycie elektrod otulonych podlega wahaniom z zaznaczającą się jednak tendencją spadkową.

Literatura

1. Welding - related expenditures, investments and productivity measurement in US manufacturing, construction and mining industries. AWS, EWI, May 2002
2. Jerzembeck J., Lehmann M., Middeldorf K.: Trends in Joining - Value Added by Welding. DVS - German Welding Society, 2004
3. Rynek Konstrukcji Stalowych, Branżowy Informator Gospodarczy 2013, Polska Izba Konstrukcji Stalowych
4. Zeman W., Restecka M.: Spawalnictwo na tle gospodarki w latach 2006 - 2012. Instytut Spawalnictwa, 2014 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża spawalnicza na tle gospodarki w okresie wahań koniunkturalnych w latach 2006 - 2012

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!