PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża stalowa mówi dość wyłudzaniu VAT

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
20-08-2012 11:18
Branża stalowa mówi dość wyłudzaniu VAT
fot. PTWP

Dystrybutorzy wyrobów hutniczych mówią stop zjawisku wyłudzania podatku VAT. Nasilający się proceder może doprowadzić w krótkim czasie do całkowitej dezorganizacji rynku. Budżet traci nawet 400 mln zł rocznie.

Przeciwstawiając się procederowi nieuczciwego handlu stalą firmy zrzeszone w Polskiej Unii Dystrybutorów Stali podpisały „Deklaracjię odpowiedzialnego handlu wyrobami hutniczymi”.
Proceder, który zatacza coraz większe kręgi w różnych krajach Europy oraz w wielu działach gospodarki, stał się w ostatnim okresie prawdziwym utrapieniem krajowej branży stalowej. Nieuczciwe firmy, deklarujące eksport wyrobów hutniczych do innych krajów UE by skorzystać z zerowej stawki podatku VAT, wykorzystują zjawisko tzw. „karuzeli podatkowej” i wprowadzają towar z powrotem do kraju, w cenie obniżonej o stawkę podatku. Uzyskana w ten sposób przewaga nad legalnie działającymi podmiotami może doprowadzić do całkowitej dezorganizacji rynku a co za tym idzie, stanowi realne zagrożenie dla funkcjonowania polskich dystrybutorów.

Polska Unia Dystrybutorów Stali, prowadząca przy współpracy z innymi branżowymi podmiotami walkę z procederem, była inicjatorem powstania deklaracji, w której firmy-sygnatariusze odcinają się od zjawiska i deklarują chęć współpracy z organami państwowymi.

- Podpisując deklarację, wyrażamy swoją chęć i gotowość pełnej współpracy z właściwymi organami państwowymi w celu eliminacji z polskiego rynku nieprawidłowości w obrocie handlowym stalą - mówi Robert Wojdyna, Prezes Konsorcjum Stali. - Dajemy jednocześnie jasny sygnał całej branży, że z tym procederem nie chcemy mieć nic wspólnego.

Jak dodaje prezes Wojdyna podpisana deklaracja to kolejny krok w kampanii przeciwko nieuczciwym firmom. Już wcześniej Polska Unia Dystrybutorów Stali wystosowała apel do odbiorców finalnych a także podjęła się organizacji konferencji uświadamiających skalę problemu. Co ważne, w procederze można brać udział również nieświadomie, gdyż oszuści celowo włączają w karuzelę podatkową także legalnie działające podmioty. Legalizowana w ten sposób działalność, utrudnia skuteczne działanie organom podatkowym oraz dezorganizuje funkcjonowanie uczciwych dystrybutorów, przede wszystkim jednak naraża budżetu państwa na ogromne straty.

- Szacujemy, że roczne straty dla budżetu z tytułu wyłudzeń podatku VAT wynoszą kilkaset mln zł, z danych Eurostatu wynika, że może to być nawet 400 mln zł rocznie - ocenia Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - Sprzedaż uczciwie działających firm mogłaby być nawet o ponad 40 proc. wyższa gdyby nie tzw. „karuzela podatkowa”.

Zdaniem Jerzego Bernharda, prezesa Stalprofilu skala tego procederu stale rośnie, dlatego firmy zrzeszone w PUDS podpisały deklarację. Podpisało ją już prawie 30 firm z całej Polski.

- Tylko podejmując zdecydowane kroki możemy aktywnie włączyć się do walki z tym zjawiskiem - podsumowuje Jerzy Bernhard.

Renata Dudała

NA GIEŁDZIE

KONSSTALI [KST]

kurs:

31.60 PLN 0.90 (2.93%)

Notowania | Analiza techniczna


STALPROFIL SA [STF]

kurs:

13.00 PLN -0.22 (-1.66%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP