Branża stoczniowa pozytywnie o zwolnieniu z VAT w ustawie stoczniowej

Branża stoczniowa pozytywnie o zwolnieniu z VAT w ustawie stoczniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają zawarte w projekcie ustawy o aktywizacji przemysłu stoczniowego rozwiązania, które zwalniają ich z płacenia podatku VAT. Ustawa pozwoli na podniesienie konkurencyjności stoczni - oceniają przedstawiciele tej branży.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o aktywizacji przemysłu stoczniowego.

Dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe Jerzy Czuczman powiedział PAP, że projekt ustawy jest oczekiwany przez branżę od wielu lat. Wskazał, że szczególnie przepisy o podatku VAT, które obecnie obowiązują są "dyskryminujące dla polskich stoczni".

Według obecnych przepisów stocznie, zaopatrując się u swoich dostawców w różnego rodzaju komponenty związane z budową statku, płacą VAT (wynosi on 23 proc.). Po zakończeniu budowy, zgodnie z polskim prawem, stocznia występuje do budżetu państwa o zwrot tego VAT-u. W projektowanych przepisach stocznia już na etapie wystawiania faktury za konkretne elementy czy komponenty nie będzie płaciła VAT-u.

Czuczman pozytywnie ocenił zawarte w projekcie rozwiązania zwalniające przedsiębiorców z płacenia podatku VAT. "Uważam, że kwestia podatku VAT jest bardzo istotna, bo w skali kraju to jest kilkadziesiąt milionów złotych, które mogą być wykorzystywane przez firmy na swoje cele, np. na badania i rozwój" - podkreślił.

W jego ocenie także przepisy o możliwości tworzenia specjalnych stref ekonomicznych wpłyną pozytywnie na przemysł stoczniowy.

Przedsiębiorcy wskazują, że przepisy projektu dają "rzeczywiste narzędzia finansowe" dla firm z branży stoczniowej.

"Te przepisy znaczą tyle - i aż tyle, że jest to rzeczywiste narzędzie finansowe dla firmy, żeby móc zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Rzeczywiście polski producent okrętowy, jeśli te przepisy wejdą w życie, takie narzędzia uzyskuje" - powiedział PAP prezes zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego działającego na terenach po dawnej stoczni szczecińskiej Andrzej Strzeboński.

Wskazał, że przepisy ustawy pozwolą na poprawienie płynności finansowej firm. "To są rzeczywiste narzędzia do działania dla firm branży okrętowej" - dodał Strzeboński.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki powiedział PAP, że ustawa będzie oddziaływać na przemysł stoczniowy, ale "nie od razu".

"Inteligentna konsumpcja tej ustawy zajmie kilka lat, bo jest to ustawa systemowa" - dodał.

Podkreślił, że ustawa ma stymulować rozwój przemysłu stoczniowego we wszystkich stoczniach w Polsce. "Ustawa jest skierowana do wszystkich stoczni, natomiast największa pustka, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy, jest w Szczecinie. W związku z tym być może tutaj będzie ona najbardziej działać. Co nie oznacza, że inne stocznie nie skorzystają na przepisach ustawy" - wskazał Brzezicki.

Rząd przyjął projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego na początku kwietnia br. Przewiduje on m.in. możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych, zwolnienie stoczni z płacenia podatku VAT, a także wybór opodatkowania między CIT a zryczałtowanym 1 proc. podatkiem od wartości sprzedanej produkcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża stoczniowa pozytywnie o zwolnieniu z VAT w ustawie stoczniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!