Branże energochłonne w Polsce i UE są zagrożone

Branże energochłonne w Polsce i UE są zagrożone
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branże energochłonne w Polsce generują blisko 11 proc. PKB i zatrudniają pół miliona pracowników. Pomimo tak dużego znaczenia, przy tworzeniu nowych regulacji dla sektora energetycznego energochłonny przemysł traktowany jest nieco po macoszemu. O trudnościach tego sektora będzie mowa podczas panelu "Przemysł energochłonny w Polsce na tle Europy", jaki odbędzie się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Zdaniem polskich firm energochłonnych cena energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych w Polsce jest prawie dwukrotnie wyższa niż w Niemczech, Czechach czy innych krajach, z którymi konkurujemy. 
  • Sektor energochłonny obawia się, że rynek mocy zwiększy ceny energii o ok. 60 zł za MWh.
  • Przedstawiciele branży energochłonnej oceniają, że wysokość opłaty mocowej, która zacznie obowiązywać w końcu 2020 r., będzie dla nich oznaczała dodatkowy koszt rzędu 300 mln zł rocznie.

O trudnościach branży będzie mowa podczas panelu "Przemysł energochłonny w Polsce na tle Europy", który odbędzie się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, czyli 15 maja 2018 r.

W dyskusji udział zapowiedzieli Stefan Dzienniak, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej; Ernest Jelito, prezes zarządu Górażdże Cement; Jerzy Kozicz, prezes zarządu CMC Poland; Aneta Muskała, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. finansowych, International Paper Kwidzyn; Bogusław Ochab, prezes zarządu, dyrektor naczelny Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”; Tomasz Ślęzak, członek zarządu, ArcelorMittal Poland, Country Manager, Dyrektor Nadzoru
Właścicielskiego i Zarządzania Majątkiem, Dyrektor Energetyki i Ochrony środowiska oraz Jadwiga Wiśniewska, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego. 

Dyskusję będzie moderował Zbigniew Liptak, partner w firmie doradczej EY.

- Jestem przerażony, patrząc na kierunek zmian regulacyjnych. Jesteśmy pragmatyczni; jeżeli jest decyzja polityczna o wprowadzeniu rynku mocy, to ją akceptujemy. Uważamy jednak, że konieczne są przy tym ulgi dla firm energochłonnych w rynku mocy – mówił niedawno Jerzy Kozicz, prezes CMC Zawiercie.

Zwraca uwagę, że polskie firmy hutnicze są narażone na globalną konkurencję, a w stosunku do hut niemieckich muszą płacić za energię elektryczną prawie dwa razy więcej.

- To powoduje, że w Niemczech w branży energochłonnej pracuje blisko 2 mln osób, a w Polsce tylko ok. 0,5 mln. Nie wykorzystujemy istniejącego potencjału ani szansy na boom gospodarczy! W Polsce możemy mieć wzrost gospodarczy nawet na poziomie 10 proc., dwucyfrowym! – dodał Jerzy Kozicz.

Zwraca uwagę na brak dialogu społecznego i niesłuchanie opinii przemysłu. Jego zdaniem taki dialog nie istniał za rządów PO-PSL i nie istnieje także w trakcie rządów PiS.

- Jeszcze w 2016 r. przedstawiliśmy nasze propozycje dotyczące wsparcia dla branż energochłonnych. Te uwagi do dziś nie zostały uwzględnione – mówił Jerzy Kozicz.

Branża obawia się m.in. wejścia w życie rynku mocy. Ustawa o rynku mocy wprowadza wsparcie w postaci dodatkowego wynagrodzenia - płatności mocowych dla źródeł wytwórczych za to, że przez określony w kontrakcie czas będą dysponować odpowiednią mocą, czyli będą mogły dostarczyć potrzebną energię.

Dzięki opłatom mocowym płaconym przez wszystkich konsumentów prądu producenci energii zyskają środki na niezbędne inwestycje w nowe moce wytwórcze.

Przedstawiciele środowiska hutniczego - branży, w której udział kosztu energii w ogólnych kosztach sięga 40 proc. - wskazują, iż ustawa jest niepełna bez rozwiązań wprowadzających ulgi w opłacie mocowej dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych.

Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) odbędzie się w Katowicach od 14 do 16 maja. Rejestracja uczestników trwa do 9 maja. Niewiele zatem pozostało czasu, by dopełnić formalności. Czytaj więcej: Europejski Kongres Gospodarczy już za tydzień. To ostatnie dni na rejestrację
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branże energochłonne w Polsce i UE są zagrożone

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!