Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budoserwis oszacuje wartość Śremu

Autor: wnp.pl (MFK)
05-05-2008 13:16
Budoserwis oszacuje wartość Śremu

W wyniku zapytania Ministerstwa Skarbu Państwa, do dalszego postępowania w sprawie oszacowania wartości spółki Odlewnia Żeliwa „Śrem” S.A. z siedzibą w Śremie została zakwalifikowana firma BUDOSERWIS ZUH Sp. o.o. z siedzibą w Chorzowie.

Decyzje o budowie Odlewni Żeliwa w Śremie zapadły w latach 1963 - 64. Zgodnie z nimi od 1 stycznia 1964 r. w ramach przedsiębiorstwa Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu mógł istnieć Oddział Zamiejscowy "Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu, Odlewnia Żeliwa w Śremie w budowie".
Projekt Odlewni został opracowany przez Biuro Projektowe PRODLEW - Warszawa.

Powstanie Odlewni w Śremie miało w zdecydowany sposób złagodzić deficyt odlewów dla przemysłu silników okrętowych, przemysłu obrabiarkowego i armatury przemysłowej oraz wyeliminować import tych odlewów. Kooperacyjny charakter Odlewni określał, że ma to być zakład produkujący odlewy z żeliw: szarego, stopowego i sferoidalnego w różnych klasach, w szerokim asortymencie wagowym (od 0,3 kg do 30.000 kg) w ilości ok. 65.000 t rocznie.

6 października 1964r. po wykonaniu robót przygotowawczych przystąpiono do budowy fundamentów pod pierwszy obiekt produkcyjny. Dzień ten uznano za datę rozpoczęcia budowy nowego zakładu.

Kolejno uruchamiano poszczególne obiekty produkcyjne:

- 19 sierpnia 1968r. - pierwszy spust żeliwa w Wydziale Centralnej Wytapialni,
- 17 października 1968r. - uruchomiono Wydział Odlewni Ciężkich Odlewów,

Z dniem 1 stycznia 1969r. Odlewnię Żeliwa w Śremie przekształcono w czynny zakład produkcyjny działający na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, pod nazwą: "Zakłady Przemysłu Metalowego H.Cegielski - Odlewnia Żeliwa w Śremie". Budowa Odlewni trwała. Uruchomiono następne wydziały:

- 20 grudnia 1970r. - uruchomiono Wydział Odlewni Średnich Odlewów,
- 30 września 1973r. - uruchomiono Wydział Odlewni Lekkich Odlewów.

Budowę zakładu ukończono w 1974r.

Zgodnie z Zarządzeniami Ministra Przemysłu i Handlu z dniem 1 stycznia 1994r. dokonany został podział Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu i utworzono samodzielne przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: Odlewnia Żeliwa "Śrem".

W lipcu 1994r. do Ministra Przekształceń Własnościowych złożony został wniosek o przekształcenie Odlewni w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa celem prywatyzacji drogą kapitałową. 31 października 1994r. zarejestrowana została firma Odlewnia Żeliwa "Śrem" Spółka Akcyjna.

8 kwietnia 1999 roku podpisana została umowa sprzedaży akcji Odlewni. 70% akcji od Skarbu Państwa nabyli: CENTROZAP S.A. z siedzibą w Katowicach (44,9%) i BANK PEKAO S.A. z siedzibą w Warszawie (25,1%).

Po transakcjach zrealizowanych w czerwcu i lipcu 2007 r. większościowym akcjonariuszem Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. jest "PIOMA-ODLEWNIA" Sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, w której 100 % udziałów posiada FAMUR S.A. z siedzibą w Katowicach.

Akcjonariusze Odlewni Żeliwa „Śrem” S.A.

- "PIOMA-ODLEWNIA" Sp. z o.o. - 85,1%,
- Skarb Państwa - 12,1%,
- Pracownicy - 1,8%.
- Pozostali - 1%,
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP