Budzanowski: podatek od kopalin nie zagrozi KGHM

Budzanowski: podatek od kopalin nie zagrozi KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podatek od niektórych kopalin, który proponuje Ministerstwo Finansów, nie zagraża funkcjonowaniu KGHM w Polsce i na świecie - ocenił w czwartek w Wykrotach (Dolnośląskie) szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski.

Wprowadzeniu podatku w proponowanej przez rząd formie sprzeciwiają się związkowcy z KGHM. Jego wymiar krytykuje również zarząd województwa dolnośląskiego.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy wprowadzającej podatek od niektórych kopalin. Zakłada on minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi, a maksymalną na poziomie 16 tys. zł/t.

"Podatek w żadnym stopniu nie ograniczy zdolności inwestycyjnej KGHM, ponieważ firma zgromadziła pieniądze, również poprzez sprzedaż Polkomtelu, i ma dziś dużą nadpłynność finansową oraz duże zdolności kredytowe" - mówił Budzanowski, który wziął w czwartek udział w otwarciu gazociągu Jeleniów-Dziwiszów;

Dodał, że podatek od niektórych kopalin ma służyć całemu społeczeństwu i budżetowi państwa. "Dotyczy tylko jednej kwestii, tzw. nadzwyczajnych zysków z tytułu ruchów cenowych na rynku miedzi. Jeśli są to nadzwyczajne zyski, to dlaczego państwo nie miałoby z tego korzystać, to rynkowe podejście stosowane również na świecie" - mówił minister

Pytany o przyszłość obecnego zarządu KGHM powiedział, że "prezes pełni swoją funkcję, a prace zarządu oceni rada nadzorcza".

Wprowadzeniu podatku od niektórych kopalin w formie, którą proponuje w projekcie ustawy MF, sprzeciwiają się związkowcy z KGHM. Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność" w KGHM od piątku planuje wprowadzenie pogotowia strajkowego.

Związkowcy uważają, że w przedstawionej przez MF formule podatek zagraża dalszemu istnieniu i rozwojowi KGHM. Związkowcy chcą, aby MF zmieniło koncepcję proponowanej ustawy m.in. uwzględniając w wielkości podatku koszty wydobycia oraz zaliczenie podatku do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem związkowców podatek od kopalin powinien być także naliczany od produktu sprzedanego, nie zaś od półproduktu. Ponadto - według nich - powinien być powszechny, czyli dotyczyć wszystkich kopalin, oraz kilkakrotnie niższy. Miedziowa Solidarność chce również, aby vacatio legis nowej ustawy wynosiło trzy lata.

Z wysokością podatku nie zgadza się również zarząd województwa dolnośląskiego, uważając, że nowa danina uderzy w kondycję finansową KGHM i regionu. Zamierza w tej sprawie wysłać swoje stanowisko do prezydenta, rządu i parlamentarzystów.

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów projektem ustawy, podatek od wydobycia niektórych kopalin przyniesie w 2012 r. budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł. Z projektu ustawy wynika, że ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budzanowski: podatek od kopalin nie zagrozi KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!