Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bumar nie przejmie Rosomaków?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
02-06-2011 13:29
Bumar nie przejmie Rosomaków?

Wojskowe Zakłady Mechaniczne SA w Siemianowicach Śląskich, produkujące kołowe transportery opancerzone Rosomak, prawdopodobnie nie zostaną włączone do grupy Bumar - dowiedział się nieoficjalnie portal wnp.pl. Taki scenariusz zakładała rządowa strategia konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012.

Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w Ministerstwie Obrony Narodowej dzisiaj (2 czerwca 2011 r.) po południu. Mają w nim wziąć udział wszystkie zainteresowane strony.
Przeciwnikami włączenia zakładu w Siemianowicach do Bumaru są związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska oraz Związek Zawodowy „Kontra”, które działają z zakładach. Związkowcy rozpoczęli akcję protestacyjną.

- Stanowczo sprzeciwiamy się dalszej realizacji strategii w zakresie włączenia WZM w Siemianowicach Śląskich do grupy Bumar. Nasze obawy podyktowane są troską o niezakłóconą realizację programu KTO Rosomak oraz o miejsca pracy osób pracujących w naszej firmie. Obawy te oparte są na docierających do nas wiarygodnych informacjach pochodzących z zarządów zakładowych organizacji związków zawodowych działających w spółkach, które zostały już włączone do grupy Bumar oraz na doniesieniach prasowych na temat bardzo słabej kondycji finansowej i nieudolnego zarządzania grupą kapitałową – powiedział portalowi wnp.pl Roman Kyzioł, przewodniczący Zarządu Zakładowego NSZZ Pracowników Wojska.

Jak podkreślił współpraca WZM z Bumarem nie daje spodziewanych efektów, czego najlepszym przykładem jest brak sukcesów na rynkach zagranicznych, za które odpowiada zgodnie z zawartą umową Bumar. – Ponadto firma ciągle ma problemy z terminową dostawą wież, realizacją napraw systemów wieżowych jak i regulowaniem płatności wobec dostawców podzespołów i części do KTO Rosomak – dodał związkowiec.

Związkowcy, którzy na początku maja pikietowali pod Kancelarią Premiera, podkreślają, że strategia była przyjmowana przez rząd w 2007 roku w zupełnie innych realiach gospodarczych. Teraz sytuacja zmieniła się, dlatego zwrócili się do premiera o jej nowelizację.

Uważają, że zakład może działać, tak jak dotychczas, samodzielnie. Podkreślają, że WZM SA znajdują się w korzystnym momencie, ponieważ realizują produkcję i sprzedaż w oparciu o podpisany kontrakt do 2013 roku oraz mają realną perspektywę jego wydłużenia na kolejne lata, stosownie do przyjętego w MON odrębnego programu operacyjnego KTO Rosomak.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP