Bumar podpisał aneks do umowy przedłużający spłatę kredytu

Bumar podpisał aneks do umowy przedłużający spłatę kredytu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuski bank przedłużył Bumarowi o kilka miesięcy spłatę 18 mln dolarów kredytu, jaki spółka zaciągnęła na realizację tzw. kontraktu malezyjskiego - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka spółki Monika Koniecko. Kontrakt ten dotyczy m.in. dostaw czołgów dla Malezyjczyków przez Bumar.

Termin spłaty kredytu mijał w piątek.

"Bank przedłużył o kilka miesięcy termin spłaty kredytu, który został dostosowany do terminów płatności za ostatnią dostawę kontraktu malezyjskiego" - powiedziała Koniecko. Dodała, że Bumar w piątek podpisał aneks do umowy z bankiem.

Kredyt finansuje zakończenie ostatniej części dostawy, która jest wykonana i czeka na transport do Malezji oraz odbiór przez zamawiającego.

We wtorek rzeczniczka Bumaru poinformowała PAP, że kredyt, w wysokości 18 mln dolarów, został zaciągnięty we wrześniu 2009 r. Uchwałę w tej sprawie podjął zarząd spółki oraz rada nadzorcza, w której zasiadają przedstawiciele ministra skarbu, obrony narodowej oraz gospodarki.

Koniecko wyjaśniła wówczas, że kredyt zaciągnięto we francuskim banku, ponieważ wielomiesięczne rozmowy z jego pozyskaniem w polskim banku, zakończyły się fiaskiem. "Jest to najważniejszy i największy kontrakt, jaki realizował Bumar. Kredyt finansuje zakończenie ostatniej części dostawy, która jest wykonana i czeka na transport do Malezji oraz odbiór przez zamawiającego" - mówiła. Dodała, że francuski bank "jest profesjonalnym partnerem, z którym Bumar współpracuje od wielu lat".

Jak wyjaśniała, zabezpieczenie kredytu zostało przeprowadzone z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. "Jedną z form jest zastaw na akcjach spółki Radwar do wysokości kwoty zadłużenia. Bardzo szczegółowa procedura bezpieczeństwa ujęta w umowie z bankiem, uwzględnia aktywny udział strony Bumaru w wyborze profesjonalnego audytora wyceniającego akcje. Wartość zaciągniętego kredytu stanowi małą część wartości rynkowej Radwaru" - powiedziała we wtorek.

Radwar istnieje od 1954 r. Wchodzi w skład Bumaru. Produkuje m.in. radary dla wojska, przeciwlotnicze systemy artyleryjskie i rakietowe.

"Nawet gdyby doszło do tego, że kontrahent nam nie zapłaci, to wtedy Bumar sam spłaci ten kredyt. Kapitał Bumaru to ponad 1 mld zł, a więc ma możliwość spłacenia sam tego kredytu - gdyby zaszła taka konieczność" - mówiła wówczas.

Pierwsze rozmowy o sprzedaży czołgów do Malezji rozpoczęły się jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych. Podpisanie kontraktu nastąpiło w roku 2003. Wartość kontraktu wyniosła 370 mln dol. Grupa Bumar dostarcza do Malezji czołgi, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty służące przeprawie czołgów. Producentem czołgów były Zakłady Mechaniczne BUMAR-Łabędy z Gliwic.

Bumar jest spółką w Grupie Bumar, w skład której wchodzi 50 przedsiębiorstw należących w większości do polskiego przemysłu obronnego. Na rok bieżący Bumar planuje sprzedaż w wysokości około 3,6 mld złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bumar podpisał aneks do umowy przedłużający spłatę kredytu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!