Bumar wychodzi na prostą

Bumar wychodzi na prostą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gliwicki Bumar Łabędy podnosi się z kolan. Dla indyjskiej armii ma wyprodukować 204 wozy zabezpieczenia technicznego typu WZT-3. Wartość tego kontraktu opiewa na prawie miliard złotych. Dla gliwickiej fabryki to największy interes od czasu zawarcia w 2003 roku wartego 380 milionów dolarów słynnego "kontraktu malezyjskiego". Związkowcy boją się jednak czy starczy rąk do pracy.

Na tak dobrą informacje dyrekcja i załoga Bumaru Łabędy czekała od kilku lat. - We wtorek w Indiach spółka Bumar podpisała kontrakt na dostawę 204 wozów zabezpieczenia technicznego - informuje Ewa Kubisiewicz-Boba, Zakłady Mechaniczne "Bumar Łabędy" S.A. Chodzi o pojazdy, typu WZT 3. Na polu walki mają bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim zapewniają mobilność czołgom. Służą także to obsługi technicznej innych wozów bojowych. Dla indyjskiej armii gliwicka fabryka wyprodukuje w sumie ponad 200 takich pojazdów. Hindusi przekonali się do wojskowego sprzętu made in Poland, już wcześniej zamawiali u nas takie wozy. - Armia hinduska już posiada ponad 300 tego typu pojazdów. Polska dostarczyła je w dwóch partiach, po prostu Hindusi maja ponad 1000 czołgów, które te pojazdy mogą zabezpieczyć - wyjaśnia Janusz Walczak, ekspert ds. wojskowości.



Kontrakt opiewa na prawie miliard złotych. Dla firmy, która w ostatnich latach przeżywała finansową zapaść jest wręcz zbawienny. - To jest naprawdę dobra wiadomość, ludzie tu będą mieli co robić - cieszy się Jacek Wójcik, pracownik ZM "Bumar Łabędy". I to przynajmniej przez najbliższe trzy lata. Podpisany właśnie kontrakt jest największym od 2003 roku, kiedy to Malezyjczycy kupili od Bumaru czołgi "Twardy". - Oczywiście są to wymierne zyski i na pewno będzie to impuls do naszego dalszego rozwoju, szansa na dalsze istnienie - stwierdza Ewa Kubisiewicz-Boba.

Problem jednak w tym, że z gliwickiej fabryki w trakcie restrukturyzacji odeszło blisko 1000 wykwalifikowanych pracowników. I choć do roboty ręce się teraz palą, by zrealizować indyjskie zamówienie, co podkreślają związkowcy, może ich być po prostu za mało. - Te zwolnienia poszły zbyt głęboko. One objęły w bardzo dużej części pracowników będących bezpośrednio przy produkcji, więc na pewno będą potrzebne przyjęcia nowych pracowników. Pytanie tylko takie, czy dzisiaj takich pracowników na rynku znajdziemy - oznajmia Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności ZM "Bumar Łabędy" S.A.

Dodatkowo Hindusi postawili twarde warunki, zapewniając sobie przy tym zamówieniu duży offset. A to zdaniem ekspertów oznacza jedno, duża część tego kontraktu zrealizowana zostanie nie tu na Śląsku, a w Indiach. - Być może ten kontrakt spowoduje, że Bumar po prostu nie upadnie i to jest bardzo dobra wiadomość, natomiast ja bym nie przeceniał jego wartości, ponieważ przypomnijmy, że to jest kontrakt na udzielenie licencji hinduskiemu dostawcy tych wozów - tłumaczy Janusz Walczak, ekspert ds. wojskowości.

W Gliwicach wszyscy maja jednak nadzieję, że już niedługo produkcja WZT 3 ruszy tu pełną parą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bumar wychodzi na prostą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!