XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Byli prezesi szczecińskiego holdingu stoczniowego niewinni

Byli prezesi szczecińskiego holdingu stoczniowego niewinni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Apelacyjny w Szczecinie utrzymał w środę w mocy wyrok sądu okręgowego uniewinniający oskarżonych siedmiu byłych prezesów Stoczni Szczecińskiej od zarzucanych im niegospodarności i nieprawidłowości przy transakcjach związanych z obrotem akcjami stoczni.

Sąd Okręgowy w Szczecinie w ub. roku uniewinnił wszystkich siedmiu prezesów od zarzutów m.in. narażenia firmy na straty. Od wyroku odwołał się prokurator, który żądał jego uchylenia i skierowania sprawy ponownie do pierwszej instancji.

Sad apelacyjny uznał, że apelacja prokuratora jest niezasadna. W uzasadnieniu wyroku sędzia Stanisław Kucharczyk powiedział, że sąd okręgowy słusznie uznał, iż oskarżeni podejmowali działania gospodarcze w ramach holdingu, a więc w warunkach współpracy pomiędzy różnymi podmiotami. Działania te uwzględniały interesy społeczno-gospodarcze całego zgrupowania spółek.

"Oskarżonym nie można zarzucić, że nadużyli uprawnień lub nie dopełnili obowiązków, a tym samym działali na szkodę stoczni szczecińskiej" - zaznaczył sędzia Kucharczyk.

"Wyrok jest prawomocny, kasację do Sądu Najwyższego może złożyć tylko prokurator" - powiedział sędzia Janusz Jaromin.

W pierwszym procesie prezesów oskarżono o przekroczenie uprawnień i nadużycie obowiązków oraz narażenie firmy na ponad 60 mln zł strat. Na ławie oskarżonych zasiadali były prezes holdingu Krzysztof Piotrowski oraz sześciu członków zarządu: Ryszard Kwidziński, Grzegorz Huszcz, Zbigniew Gąsior, Andrzej Żarnoch, Arkadiusz Goj i Marek Tałasiewicz.

Oskarżenie byłych prezesów budziło wiele emocji, ale i kontrowersji. Pojawiały się głosy, że to sprawa polityczna i że rządzący wówczas SLD celowo doprowadził do upadku stoczni, by przejąć jej najcenniejszy majątek. Byli prezesi w areszcie spędzili kilka miesięcy 2002 r. Śledztwo prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Po upadku holdingu na bazie jednej z jego spółek utworzono dzisiejszą Stocznię Szczecińską Nowa, której właścicielem jest państwo.

SSN została wystawiona na sprzedaż, po tym jak Komisja Europejska uznała, że pomoc udzielona stoczni, podobnie jak zakładowi w Gdyni jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. W życie weszła tzw. specustawa stoczniowa, w której znalazły się zapisy określające szczegóły związane z wyprzedażą majątku i programem zwolnień. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Byli prezesi szczecińskiego holdingu stoczniowego niewinni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!