PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centrostal Bydgoszcz: zmiany na rynku dystrybucji są konieczne

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
04-02-2010 11:23
Centrostal Bydgoszcz: zmiany na rynku dystrybucji są konieczne

Powiązanie z liczącym się w branży właścicielem i partnerskie związki z hutami ukraińskimi dają naszej firmie mocne podstawy działania - mówi dla portalu wnp.pl Leonid Lazoryk, prezes zarządu GCB Centrostalu- Bydgoszcz SA

Jaki był miniony rok dla firmy, w jakim stopniu kryzys wpłynął na jej działalność?
- Rok 2009 dla branży stalowej i dla dystrybutorów stali był okresem wielu trudnych, ale i koniecznych zmian. W rezultacie kryzysu gospodarczego i wywołanego przez niego osłabienia popytu, nastąpił znaczący spadek cen stali. Ograniczenie ceny produktu spowodowało spadek marży w ujęciu wartościowym i zmusiło podmioty działające na rynku do weryfikacji strategii działania.

Konsekwencją tego było przeorganizowanie przedsiębiorstw w celu dostosowania do przyjętej, nowej strategii. W większości spółek dystrybucyjnych sprowadzało się to do weryfikacji kosztów i ograniczania zatrudnienia. Ten składnik skutków kryzysu nie ominął również Grupy Centrostal-Bydgoszcz. Z tym, że w naszej grupie przedsiębiorstw miały miejsce i inne ważne działania.

Elementem restrukturyzacji GCB była także restrukturyzacja kapitałowa. W grudniu 2009 roku spółka zakończyła spłatę zobowiązań, w wysokości niemal 100 mln zł, z tytułu restrukturyzacji w 2003 roku. Miniony rok to zarówno czas przejęcia praktycznie pełnej własności spółki przez UGMK – jednego z największych ukraińskich dystrybutorów wyrobów hutniczych (ponad 30 baz na Ukrainie), posiadającego również sieć handlową za granicą, w Rosji, na Białorusi, w Gruzji, na Węgrzech, w Czechach.

Powiązanie z liczącym się w branży właścicielem i partnerskie związki z hutami ukraińskimi dają naszej firmie mocne podstawy działania. Potwierdzenie przez właścicieli zainteresowania rynkiem polskim i dużą siecią dystrybucyjną to dla nas podstawowa motywacja działania.

Jak ocenia Pan perspektywy firmy?

- Zmiany na rynku dystrybucji stali traktujemy, jako konieczny element porządkujący w rozwoju branży. Niestety trudność sytuacji w sektorze hutnictwa przekłada się na spadek zaufania sektora finansowego (banki i ubezpieczalnie). To z kolei powoduje ograniczenie płynności na rynku.

Każdy z uczestników rynku stara się optymalizować swoją działalność w celu poprawy efektywności zarządzania kapitałem i podporządkowania go działalności podstawowej.

Także w GCB Centrostal robi się wiele w tej dziedzinie. W ramach swej działalności przedsiębiorstwo wypracowało ponad 42 miliony zł zysku brutto ze sprzedaży. Dwa lata temu GCB Centrostal miał o 50 proc. wyższe koszty bezpośrednie, w porównaniu z rokiem ubiegłym. To świadczy o skali zmian, jakie zaszły i wciąż mają miejsce w firmie. W roku 2009 wprowadziliśmy zasadę konieczną do stosowania w obecnych warunkach rynkowych: ponosimy wszystkie koszty i nakłady, które są konieczne do obsługi klienta i dostarczenia mu potrzebnego towaru. Ale tylko i wyłącznie te koszty i nakłady, żadne inne. W wyniku przyjętych zasad GCB Centrostal-Bydgoszcz zakończy 2009 rok z dodatnim wynikiem finansowym.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP