Centrostal: korzystniejszy parytet wymiany

Centrostal: korzystniejszy parytet wymiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Znane są kolejne szczegóły fuzji Centrostalu Gdańsk z firmą Złomrex.

Prezes Centrostalu otrzymał 14 czerwca od zarządu Złomreksu propozycję dotyczącą parytetu wymiany papierów gdańskiej spółki na akcje Złomrex Steel Service. Zgodnie z sugestią szefów Złomreksu, powinien on wynieść 1 do 1,95 (wcześniej szacowano, że będzie to 1 do 6). Taki stosunek wynika z wyceny, zleconej przez śląską firmę, głównego akcjonariusza Centrostalu - poinformował "Parkiet".

- Nie możemy ujawniać szczegółów, gdyż biegli rewidenci jeszcze pracują. Mogę powiedzieć, że o wielkości parytetu zadecydował bezpośredni potencjał obu spółek - komentuje na łamach "Parkietu" Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu.

Propozycja ta oznacza, że akcjonariusze Centrostalu posiadać będą ok. 33,9 proc. akcji debiutującej spółki (ZSS po fuzji ma trafić na GPW).

W I kwartale br. Centrostal zanotował ponad 1 mln zł zysku netto. Według szacunków DM PKO BP, ma on do końca roku wzrosnąć do 2,75 mln zł - wylicza dzienik.

Fuzja Centrostalu z zależnym od Złomreksu podmiotem była zapowiadana od dłuższego czasu. ZSS miałoby wnieść do spółki aktywa w postaci 75 proc. udziałów w Voestalpine Stahlhandel GmbH i dwuletniej opcji na pozostałe 25 proc. To austriacki członek korporacji Voastelpine, która w ubiegłym roku osiągnęła ponad 7 mld euro przychodów.

ZSS po połączeniu z grupą Centrostalu chce zostać liderem na polskim rynku wyrobów stalowych, dystansując dotychczasowego rywala i lidera - ThyssenKrupp energostal. Ten ostatni od 2002 r. notuje nieprzerwanie wzrost obrotów - wyjaśnia "Parkiet".

Złomrex posiada ponad 64 proc. akcji Centrostalu. Aby doszło do połączenia spółek, niezbędne jest uzyskanie większości 75 proc.

Tymczasem w porządku obrad zwołanego na 18 czerwca WZA nie ma mowy o planowanej fuzji. P. Sztuczkowski uspokaja, że mimo to wymiana papierów nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym roku. - Myślę też, że proponowany parytet powinien zadowolić inwestorów - dodaje w "Parkiecie".

Zobacz także: Przemysław Sztuczkowski: niezła sytuacja na rynku stali
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centrostal: korzystniejszy parytet wymiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!