PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ceny energii i gazu w UE pogrążają branżę stalową

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
08-06-2015 06:05
Ceny energii i gazu w UE pogrążają branżę stalową

To politycy zadecydują, czy stal będzie produkowana w Europie, czy gdzieś indziej na świecie - wskazuje Surojit Ghosh.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ceny energii elektrycznej w Europie są blisko o połowę wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, a ceny gazu o ok. 1/3. Często słyszymy, że reindustrializacja dla UE jest bardzo ważna, ale mamy wrażenie, że to tylko słowa bez pokrycia. Widzimy sprzeczność tych deklaracji z polityką klimatyczną UE - mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.

- Sektor stalowy jest ważnym elementem przemysłu, stal jest potrzebna wszędzie. Branża stalowa w UE przeżywa jednak kłopoty, ponieważ ceny energii elektrycznej w Europie są blisko o połowę wyższe niż w Stanach Zjednoczonych a ceny gazu są wyższe o ok. 1/3 - mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.
W jego ocenie unijni i krajowi decydenci powinni bardziej słuchać biznesu. Przekonuje, że europejski przemysł potrzebuje bezpiecznej, dostępnej i niedrogiej energii, tak jak reszta świata.

- Nasi klienci nie chcą płacić za to, że w UE energia jest droższa niż w innych częściach świata. Jak ktoś na świecie jest w stanie wyprodukować stal taniej niż w Europie, to klienci tam ją będą kupować. To politycy zadecydują, czy stal będzie produkowana w Europie, czy gdzieś indziej na świecie – wskazuje Surojit Ghosh.

Jego zdaniem oczywistym jest, że grozi nam wyprowadzenie przemysłu energochłonnego z UE. Świat staje się coraz bardziej otwarty, technologia jest powszechnie dostępna. Stal produkowana np. w Chinach jest łatwo dostępna i bez problemu może być dostarczona do Europy.

Surojit Ghosh przypomina, że przemysł energochłonny zmniejsza swoje zużycie energii oraz emisje CO2, ale jest pewien poziom, poniżej którego to zejście jest niemożliwe.

- Branża stalowa w okresie ostatnich 40 lat obniżyła swoje emisje CO2 o ok. 50 proc., tylko po roku 1990 emisje zmniejszono o 20 proc. Nie można redukować emisji CO2 do zera z uwagi na ograniczenia technologiczne. Już dziś emisje branży hutniczej w UE są na poziomie niższym niż w reszcie świata – wskazuje Surojit Ghosh.

Jego zdaniem określając normy polityki energetyczno-klimatycznej UE trzeba brać pod uwagę technicznie możliwe rozwiązania, nie można narzucać celów, których osiągnięcie jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. To grozi likwidacją produkcji przemysłowej.

- Niezbędna jest równowaga pomiędzy polityką energetyczno-klimatyczną a możliwościami technologicznymi, nie możemy w bezmyślny sposób zmniejszać emisji CO2, rozwijać OZE i zwiększać w ten sposób kosztów funkcjonowania przemysłu – ocenia Surojit Ghosh.

Chwali przy tym Unię Europejską za to, że jest światowym liderem w walce ze zmianami klimatu, ale przypomina, że UE odpowiada za ok. 11 proc. globalnej emisji CO2. Jego zdaniem ważne jest, aby na całym świecie prowadzono walkę z klimatem na zasadzie konsensusu. Jeżeli walka z klimatem będzie w praktyce prowadziła do utraty konkurencyjności i do stagnacji gospodarczej to mało kto na to się będzie decydował.

Obecnie decyduje się przyszłość europejskiego systemu handlu emisjami CO2 (EU ETS). Jak podkreśla Surojit Ghosh sektor energochłonny emitujący duże ilości CO2, którego emisji z powodów technologicznych nie może ograniczyć, powinien otrzymać darmowe uprawnienia do emisji.

Czytaj także: S. Gosh: rezerwa stabilizacyjna na rynku CO2 groźna dla przemysłuSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP