Ceny energii i limity dwutlenku węgla hamują konkurencyjność hutnictwa

Ceny energii i limity dwutlenku węgla hamują konkurencyjność hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konkurencyjność sektora stalowego zależeć będzie od kosztów energii. Jej rosnące ceny spowodują wzrost kosztów produkcji stali.

Koszty te dodatkowo mogą wzrosnąć po tym, jak Komisja Europejska zadecydowała o obniżeniu unijnych emisji dwutlenku węgla. Do 2020 roku emisja ma się zmniejszyć o 20 procent. Czy konkurencyjność przemysłu stalowego stoi zatem pod znakiem zapytania?

- To prawda, że hutnictwo jest jednym z energochłonnych przemysłów - przyznaje Koen Coppenholle, dyrektor ds. Europy koncernu ArcelorMittal w rozmowie z portalem wnp.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Kupujemy i zużywamy dużo energii. I niestety zauważamy, że ceny energii znacząco rosną.

Jak podkreśla Koen Coppenholle to powoduje wzrost kosztów produkcji stali, przez co hutnictwo europejskie staje się mniej konkurencyjne w porównaniu do producentów z krajów, w których energia jest tańsza.

- Konkurencyjność wielu sektorów zależna jest od kosztów energii - przyznaje Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. - Bez polityki energetycznej, głównie w zakresie obniżenia cen, wielu sektorom będzie trudno sprostać wymogom rynku.

Jak dodaje Antonio Tajani, niektóre sektory - jak na przykład hutnictwo - mogą zatem zaryzykować przeniesienie produkcji w te regiony świata, gdzie koszty - w tym również energii - są niższe.

- Może warto zorganizować debatę wśród producentów stali, przedstawicieli energetyki oraz rządu i wspólnie zastanowić się, jak te koszty równomienie rozłożyć - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Koen Coppenholle. - Tym bardziej, że istnieją możliwości rekompensaty kosztów pośrednich związanych z energią elektryczną. To mogłoby pomóc sektorowi stali.

Jak dodaje Koen Coppenholle, na konkurencyjności sektora stalowego zaważą także decyzje Komisji Europejskiej w sprawie redukcji emisji dwutlkenku węgla. Konsekwencją wprowadzenia wyłącznie w Europie ograniczeń w kwestii limitów CO2 jest znaczący wzrost kosztów produkcji stali. To pogorszy pozycję hutnictwa europejskiego w stosunku do krajów trzecich.

W 2013 roku wejdą w życie regulacje wprowadzone przez Komisję Europejską, nakładające obowiązek nabywania przez podmioty objęte Europejskim Systemem Handlu Emisjami uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynku. Według szacunków Komisji Europejskiej koszt 1 tony CO2 wyniesie 14,5 euro w latach 2013-2014 oraz 20 euro w okresie 2015-2020. To oczywiste, że wzrost kosztów, związany z obowiązkiem zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, przełoży się na rentowność sektora stalowego.

Renata Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!