Ceny miedzi zanotowały tydzień spadków

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie tracą na wartości szóstą sesję z rzędu, coraz mocniej oddalając się od 4-letnich szczytów ustanowionych przed tygodniem. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany teraz po około 7.150 USD za tonę, w dół o około 0,4 proc.

Od początku tygodnia wycena kontraktów na miedź na LME spadła o około 2 proc. To pierwszy spadkowy tydzień dla metalu od połowy maja.

Część inwestorów wciąż pozostaje byczo nastawiona do miedzi.

Rynek miedzy przetworzonej odnotuje w 2019 r. deficyt 330 tys. ton vs nadwyżki 40 tys. ton w bieżącym roku - wynika z prognoz International Copper Study Group. Przymusowe zamknięcie największej huty miedzi w Indiach - Vedanta - zmniejszy produkcję w tym kraju o 40 proc. do marca - prognozuje indyjska agencja Care Ratings.

Inwestorzy obawiają się również o małą ilość nowych projektów wydobywczych oraz o możliwość wybuchu kolejnych strajków w dużych kopalniach (wciąż niewyjaśniona kwestia żądań płacowych w chilijskiej Escondida).

Z drugiej strony, spodziewane kolejne podwyżki stóp proc. w USA, które mogą schłodzić gospodarkę USA (drugi największy producent na świecie) oraz perspektywa eskalacji globalnej wojny handlowej studzi apetyty inwestorów - wskazuje George Gero, zarządzający RBC Wealth Management z Nowego Jorku.

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził w piątek nad ranem czasu polskiego decyzję o wprowadzeniu ceł na chiński import wart około 50 mld USD - wynika z informacji agencji Bloomberg i Wall Street Journal.

Barierami mają zostać objęte głównie sektory technologiczne, w których Chiny chcą uzyskać pozycję światowego lidera - podał BBG, opierając się na źródłach.

Szczegółowa lista produktów ma zostać przedstawiona w piątek, a nowe przepisy mogą wejść w życie w najbliższych dniach.

Chiny są przygotowane na natychmiastowe nałożenie ceł na amerykańskie produkty, jeżeli USA faktycznie zdecydują się na wprowadzenie barier w życie - podał Wall Street Journal, powołując się na chińskich informatorów. Pekin już wcześniej zapowiadał podjęcie natychmiastowych, proporcjonalnych działań odwetowych.

Wcześniej w czerwcu ceny osiągnęły czteroletnie maksimum, w obliczu rosnącego popytu m.in. z Indii i Chin oraz w związku z obawami o poziom podaży.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny miedzi zanotowały tydzień spadków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!