PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Charakterystyka mineralogiczno-chemiczna szkliw z żużli hutniczych

Autor: Dr inż. Iwona Jonczy, Politechnika Śląska, Wydział Górnictwa i Geologii, Instytut Geologii Stosowanej, Gliwice; "Gospodarka Surowcami Mineralnymi"
12-10-2011 00:00

Na Górnym Śląsku przemysł hutniczy był - obok górnictwa - jednym z głównych czynników rozwojowych tego regionu. Z drugiej jednak strony hutnictwo jest dziedziną gospodarki, która dostarcza znacznej ilości odpadów, przede wszystkim różnego rodzaju żużli.

Wprowadzenie
Odpady gromadzone są na zwałowiskach, chociaż coraz częściej szuka się możliwości ich gospodarczego wykorzystania, zwłaszcza do produkcji kruszyw (Konstanciniak, Sabela 1999; Sobczyński 1999).

Ważne jest więc prowadzenie wielokierunkowych badań, mających na celu dokładne poznanie tego materiału, nie tylko pod kątem właściwości technicznych, ale także składu fazowego i chemicznego. Badania mineralogiczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat odporności składników żużli na procesy wietrzenia, zawartości w nichmetali ciężkich, możliwości ich migracji i in. (Kucha, Jędrzejczyk 1995; Chodyniecka 2003; Bril, Zainoun, Puziewicz i in. 2008).

W prowadzonych badaniach, mających na celu charakterystykę składu fazowego żużli hutniczych, szczególną uwagę zwrócono na szkliwo, które może występować w żużlach w dużych ilościach i na ogół jest jednym ze składników najbardziej podatnych na procesy wietrzenia. Ponadto stwierdzono, że szkliwo w żużlach może stanowić jeden z nośników metali ciężkich, a także siarki.

1. Zakres i metodyka badań

Badania prowadzone są na materiale odpadowym (żużle hutnicze) ze zwałowiska odpadów po hutnictwie stali w Gliwicach-Łabędach, ponadto w artykule odniesiono się do wcześniej już prowadzonych badań własnych żużli po hutnictwie rud Zn-Pb ze starego zwałowiska w Rudzie Śląskiej-Wirku oraz odpadów stalowniczych ze zwałowiska w Chorzowie.

Założeniem badań było ich prowadzenie na żużlach, które przez dłuższy okres czasu podlegały zwałowaniu, tak aby można było zaobserwować skutki procesów wietrzenia, jakim podlegały składniki odpadów.

Badania prowadzono opierając się na analizie mikroskopowej w świetle przechodzącym i odbitym oraz rentgenowskiej analizie spektralnej w mikroobszarach.

2. Wyniki badań

Szkliwo w żużlach może być w różnym stopniu zachowane, w odpadach pochodzących z bieżącej produkcji dominuje szkliwo nieprzeobrażone. Natomiast w badanych żużlach, składowanych na zwałowiskach można zaobserwować obecność szkliwa w różnym stopniu zdewitryfikowanego pod wpływem działania czynników zewnętrznych.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 250 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

740 413 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP