Chiński koncern chce wydzierżawić WRJ na 25 lat

Chiński koncern chce wydzierżawić WRJ na 25 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć Roman Karkosik wciąż nie przejął Walcowni Rur Jedność i Andrzej, to już wie, w jaki sposób mógłby uzyskać refinansowanie akwizycji. Niedawno biznesmen gościł delegację chińskiego koncernu rurowego Tianjin Pipe Corporation.

- Otrzymaliśmy wstępną propozycję współpracy na 20-25 lat. Byłaby ona możliwa po dokończeniu projektu WRJ-WRA - zdradza Piotr Michalczewski, członek zarządu Alchemii. Kontrolowana przez Karkosika Alchemia jest producentem rur i niszowych wyrobów ze stali. Strony nie podpisały żadnego dokumentu - informuje "Parkiet".

- W tej chwili nie mogę udzielić żadnych informacji. Być może w przyszłości będziemy mogli powiedzieć coś więcej - komentuje Yiguo Zeng, przedstawiciel TPCO na nasz region Europy, który brał udział w rozmowach z Karkosikiem.

Z naszych informacji wynika, że Chińczycy nie będą się angażować finansowo w przejęcie walcowni. Zapewnią raczej refinansowanie projektu, wydzierżawiając WRJ na ćwierć wieku. Ale Alchemia sama musi sobie poradzić z zakupem zakładów, co nie jest wcale proste.

Prywatyzacją WRJ i WRA już od wielu lat zajmuje się państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia (ma w spółkach odpowiednio 41 i 69 proc. udziałów, z tym że WRJ jest w stanie upadłości). W maju Silesia była blisko sfinalizowania umowy z Alchemią, ale w ostatniej chwili transakcję zablokowało ministerstwo skarbu. Resort uznał, że aktywa powinny zostać sprzedane w otwartych przetargach. TFS miało je rozpisać "bez zbędnej zwłoki".

- Prowadzimy ustalenia z naszymi organami korporacyjnymi. W stosownym czasie wydamy komunikat w sprawie przetargów - mówi Monika Domańska, rzeczniczka TF Silesia. Być może procedury przyspieszą, ponieważ od poniedziałku TF Silesia ma nowego prezesa Wojciecha Bańkowskiego. Jego poprzedniczka Jadwiga Dyktus złożyła rezygnację, gdy plan sprzedaży walcowni Alchemii spalił na panewce.

Ponadto, jeśli chodzi o zbycie państwowego pakietu Walcowni Rur Andrzej, udziałowcom mniejszościowym przysługuje prawo pierwokupu. Nieco ponad 10 proc. udziałów kontroluje Karkosik, a prawie 21 proc. niemiecki koncern metalurgiczny Max Aicher. - Nadal jesteśmy zainteresowani przejęciem walcowni, ale na rozsądnych warunkach. Czekamy na ruch Skarbu Państwa - podtrzymuje Krzysztof Bramorski, prezes Max Aicher Polska. W odróżnieniu od Alchemii, Niemcy nie są zainteresowani łączeniem WRA z WRJ.

Tymczasem jesienią syndyk ma rozpisać przetarg na sprzedaż majątku upadłej WRJ.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiński koncern chce wydzierżawić WRJ na 25 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!